15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri düzenlendi

Diyarbakır’da, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Kurşunlu (Fatih Paşa) Camisi meydanında çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimine karşı milletin kahramanca bir mücadeleyle elde ettiği zaferin altıncı yılında Valilik öncülüğünde Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin desteğiyle kentteki ilk Osmanlı eseri olan Kurşunlu Cami meydanında çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Etkinlikler, Keçi Burcu’nda o gün yaşananları ölümsüzleştirmek ve yaşanan hain darbe girişiminin etkin şekilde anlatılması için “15 Temmuz Destanı” fotoğraf sergisinin açılışıyla başladı.

Sergi açılışının ardından il protokolü ve vatandaşların katılımıyla Keçi Burcu’ndan etkinliklerin yapılacağı Kurşunlu Cami meydanına kadar şehitleri anma yürüyüşü yapıldı.

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinliklerde ilahi ve şiir dinletileri gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ulusa Sesleniş konuşması, alandaki dev ekranlardan izletildi.

“Yüce milletimiz meydanlara çıktı işgal girişimine ‘Hayır’ dedi”

Vali Ali İhsan Su, 15 Temmuz gecesi Türkiye’nin gelişmesini, kalkınmasını, küresel bir güç olmasını hazmedemeyen düşmanların FETÖ terör örgütünü kullanarak ülkenin geleceğini işgal etmek, vatanı bölmek, parçalamak üzere darbe teşebbüsünde bulunduğunu söyledi.

15 Temmuz’un milletin kararlılığının zaferi olduğuna dikkati çeken Vali Su, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla milletin meydanlara indiği ve tanklardan, uçaklardan atılan bombalara kendini siper ederek hain darbe girişimini bertaraf ettiğini ifade etti.

Vali Su, şöyle konuştu:

“Çanakkale’de yine ülkemizi işgal etmek isteyenler geldiler ama Diyarbakırlı, Şırnaklı, Hakkarili, İstanbullu, Trabzonlu, Rizeli, Konyalı, Antalyalı Türkiye’nin her yerinden Mehmetçik orada düşmana ‘Dur’ dedi ve ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirtti. PKK terör örgütüne de aynı şekilde mücadeleye devam ediyoruz. 15 Temmuz’da yine ülkemizi bölmek, parçalamak istediler. Ülkemizi başka adamlara peşkeş çekmek, demokrasimizi ortadan kaldırmak istediler. İstikbalimizi, istiklalimizi yok etmek istediler ama yüce milletimiz 7’den 70’e kadın, erkek, çoluk çocuk meydanlara çıktı ve bu FETÖ terör örgütünün işgal girişimine ‘Hayır’ dedi. Hepsini bertaraf etti.”

Vali Su, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere o gece meydanları dolduran yüce milletimizin her bir ferdine en kalbi şükranlarımı ifade ediyorum. Yüce milletimiz o gece gösterdiği dirayetle, dik duruşuyla, mücadelesiyle tüm dünyaya bir kez daha bağımsızlığından, özgürlüğünden, demokrasisinden asla taviz vermeyeceğini ve tüm dünyaya demokrasiye nasıl sahip çıkıldığını göstermiştir.” 

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker de FETÖ’nün milletten gereken karşılığı gördüğünü, FETÖ’nün yurt içindeki temsilcilerinin adalet önünde hesap verdiğini ve gereken cezaya çarptırıldıklarını dile getirdi.

Konuşmaların ardından Vali Su, tüm Türkiye’de eş zamanlı koşulan Sancak Koşusunda sancağı teslim aldı, dereceye giren sporculara hediye takdim etti.

Gece 00.13’e kadar süren etkinlikler tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak okunan salanın ardından son buldu.

Etkinliğe AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker ile Ebubekir Bal, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Gökhan Çiloğlu, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, AK Parti İl Başkanı Muhammed Şerif Aydın, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.