“3 Ocak Eğitim Şehitleri” anıldı

Vali Münir Karaloğlu, Diyarbakır’da 14 yıl önce Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensuplarınca bomba yüklü araçla dershane önünde gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybeden 6’sı öğrenci 7 kişinin anıldığı törene katıldı.

Anma töreni, Merkez Yenişehir ilçesi Prof. Dr. Selahattin Yazıcıoğlu Caddesi’nde, 3 Ocak 2008’de BTÖ mensubu teröristlerce gerçekleştirilen bombalı saldırıda dershaneye giden Eren Şahin Eronat, Salih Ekinci, Melek İpek, Rıdvan Süer, Ferhat Mutlu ve Engin Taşkın ile veli Cengiz Kaya’nın yaşamını yitirdiği, 73 kişinin yaralandığı yerde yapıldı.

Şehit aileleri ve yakınlarının da katıldığı anma töreninde Türk bayrağıyla süslenen ve şehitlerin fotoğraflarının bulunduğu masaya karanfil bırakıldı, duygu dolu anlar yaşandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve şehitler için okunan dualarla devam etti.

Vali Münir Karaoğlu yaptığı konuşmada vatanlarına, milletlerine ve ailelerine faydalı bireyler olmak için dershaneye giden çocukların hain saldırıda şehit edildiğini söyledi.

Bu ülkeyi vatan kılan, bu ülkede huzur ve güven içerisinde yaşamak için canlarını feda eden bütün şehitleri rahmetle, minnetle ve şükranla yad ettiğini ifade eden Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Allah cümlesinden razı olsun. Terörün çirkin yüzünü Diyarbakır o gün bir kez daha yaşamış oldu. Ama bizim bütün şehitlerimize sözümüz var. Onların bize bıraktığı emanete ihanet etmeyeceğiz. Onların kanlarını da yerde koymayacağız. O gün o acıyı annelere, babalara, Diyarbakır’a ve Türkiye’ye yaşatanlar, bugün kaçacak delik arıyorlar.”

Diyarbakır’da huzur ve güven ortamı yakaladıklarını dile getiren Karaloğlu şunları aktardı:

“Bunu temin edebilmek için çok mücadele verdik. Devletimiz, milletimiz, el ele güvenlik güçlerimiz her türlü fedakarlığı göstererek bugün Diyarbakır’da da, Türkiye’nin her şehrinde de çok güzel bir güven ve huzur ortamımız var. İnşallah bu güven ve huzur ortamımızı yine sizlerle beraber ilelebet devam ettirmek, sürdürmek kararlılığımızdır.  Bir daha bu hainlere fırsat vermeyeceğiz. Sevgili gençler şehitlerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız. Unutursak, unutturursak şehitlerimize vefasızlık yapmış oluruz. Bir şeyi daha unutmayacağız. İhaneti de unutmayacağız, unutmayın. Unutturulan ihanet tekerrür eder, tekrar eder. Onun için bu millete, bu topluma, bu şehre ihanet edenleri de lütfen sevgili gençler unutmayın, unutturmayın ki hainlik bir daha tekerrür etmesin, tekrar etmesin.”

Saldırıda oğlu Eren Şahin’i kaybeden AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat ise yaptığı konuşmada, şehitlerin 6’sının çocuk, birinin de çocuğunu dershaneden almaya gelen bir baba olduğunu hatırlattı.

Sezai Karakoç’un ‘Anneler ve Çocuklar’ şiirinden “Anne ölünce çocuk, bahçenin en yalnız köşesinde, elinde bir siyah çubuk, ağzında küçük bir leke. Çocuk öldü mü güneş, simsiyah görünür gözüne. Elinde bir ip nereye, bilmez bağlayacağını anne. Kaçar herkesten, durmaz bir yerde. Anne ölünce çocuk, çocuk ölünce anne.” dizelerini yineleyen Eronat, “Çocuklarımız gitti, mücadele etmek bize kaldı. Mücadelemiz bugün çok şükür çok güzel yerlere geldi. Kadim şehrimizin sokakları artık çok güvenli. Durduk yere bir bomba ile hayatlarımızın da hayallerimizin de kararma ihtimali kalmadı. Bu bizim muradımızdı. Çok şükür Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayeti, güvenlik güçlerimizin büyük gayreti ve en önemlisi siz gençlerin dur demesiyle terörü şehrimizden sonsuza dek sildik.” diye konuştu.