30 Ağustos Zafer Bayramı Diyarbakır’da Coşkuyla Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıl dönümü, tüm yurtta olduğu gibi kentimizde de coşkuyla kutlandı.

Kutlama programına Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su’nun yanı sıra; Ak Parti Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat ve Ebubekir Bal, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Yılmaz Yıldırım, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Recep Yalçınkaya, 8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Gürtaç Kayapınar, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Cumhuriyet Başsavcı V. Mehmet Emin Şen İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutan V. Albay Mete Barakazi ile askeri ve mülki erkân, ilçe belediye başkanları, kamu kurum müdürleri, STK temsilcileri, şehit yakınları ve gaziler ile vatandaşlar katıldı.

30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri Anıtpark’ta Atatürk Anıtı’na Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile 7. Kolordu ve Garnizon Komutanlığı çelenklerinin sunulmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden programda daha sonra tebrikat törenine geçildi.

Valilik Makamında gerçekleşen tebrikat töreninde Vali Su ve Korgeneral Yıldırım, törene katılanların tebriklerini kabul etti. Tebrikat töreninin ardından Valilik önünde gerçekleştirilen kutlama programı ile devam eden etkinlikte, Valimiz Ali İhsan Su ve 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Yıldırım, tören aracı üzerinden vatandaşları selamladı. Programda daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Protokolün yerini almasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlama mesajı okundu.

Personel Yarbay Uğur Çiğdem’in günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmanın ardından, öğrenciler tarafından şiirler okundu. Kutlama programı, Kayapınar Halk Eğitim Merkezi Halkoyunları Ekibinin gösterisi ve Büyükşehir Belediyesi Bando Ekibi müzik dinletisinin ardından gerçekleştirilen resmigeçit töreni ile sona erdi.