Amerikan Bilim Adamları Federasyonu (FAS), ABD’nin son yıllarda Avrupa’daki taktik nükleer silahlarının sayısını üçte bir oranında azalttığını belirtti. FAS’a nazaran; bombaların büyük kısmı İncirlik’te bulunuyordu, lakin en az 30’u buradan çıkarıldı. Bu kararın, 15 Temmuz kalkışmasının akabinde ABD ve Türkiye ortasındaki bağların berbatlaşması ve İncirlik’e erişimin engellenme mümkünlüğü nedeniyle alındığı tabir edildi.

Amerikan Bilim Adamları Federasyonundan (FAS) Hans Kristensen ve Matt Korda, ABD nükleer kuvvetlerinin durumuna ait hazırlanan son dakika raporunda, Avrupa’daki B61 nükleer yer çekim bombası sayısının 150’den 100’e azaltıldığını belirtti.

RUS YETKİLİ: DEĞİŞİKLİK YAPILDIYSA BU BİLDİRİLMELİ

Rusya’nın her vakit ABD’nin nükleer silahlarını Avrupa’dan çekmesini talep ettiğini anımsatan Kommersant gazetesinin haberine nazaran, Rusya devlet kuruluşlarındaki kaynaklar, ABD yahut NATO’nun kapalı kanallar kullanarak Avrupa’daki nükleer cephaneliğin sayısının azaltıldığını bildirmediğini kaydetti. Gazeteye konuşan kaynaklardan biri, “Eğer sayı değiştiyse bu değişiklik, bombaların hassasiyeti ve fonksiyonelliği güzelleştirmeye yönelik modernizasyonuyla ilgili olabilir” dedi.

 “NÜKLEER BOMBALAR İNCİRLİK’TEN SESSİZCE ÇIKARILDI”

FAS’ın datalarına nazaran, bombaların büyük kısmı -yaklaşık 50 tanesi-  İncirlik’te bulunuyordu, ancak rapora nazaran, en az 30’u buradan çıkarıldı. Bunun, 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünün akabinde Türkiye ve ABD ortasındaki alakaların berbatlaşması ve İncirlik üssüne erişimin engellenme mümkünlüğü nedeniyle meydana geldiği söz edildi. Darbeyi izleyen olayların akabinde ABD’nin silah tahliyesini görüşmeye başladığı, lakin bir kısmını tahliye ettiğini açıklamadığı tabir edilirken, Hans Kristensen, Kommersant’a yaptığı açıklamada, “Bu çeşit şeyler her vakit sessizce yapılır” yorumunu yaptı.

Alman medyası geçen yıl, Büchel üssündeki Amerikan bombalarının bir kısmının yeni modifikasyon olan B61-12 ile değiştirildiğini bildirmişti.

KAYNAK: SPUTNİK