Abdurrahman Ergin; “Ana Dil, Anne Sütü kadar helaldir”

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı, 21 Şubat Dünya Anadili Günü nedeniyle bir basın açıklaması düzenledi.

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla yapılan açıklamada “Ana Dil, her insanın mensubu olduğu milletin varlık sebebidir. Hemen her platformda “Ana Dil, anne sütü kadar helaldir.” denir, bu konuda sempozyumlar düzenlenir, kuruluşlarca etkinlikler yapılır” denildi.

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Abdurrahman Ergin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Mesele “Kürd Dili” olunca, iş ideolojik boyuta sürüklenir, üniversitelerde Yaşayan Diller’e, Millî Eğitim Okulları’nda Seçmeli Ders’e indirgenir, Yabancı Dil bile sayılmaz, on milyonlarca insanın “Ana Dili” kabul görmez, bölücülük sendromu devreye girer.

Bir insan, acısını ve mutluluğunu ana diliyle ifade edemiyorsa, yeri geldiğinde “Aynı inanca sahip olma, kardeşiz, et ve tırnak misaliyiz” ifadeler pansuman tedbirlerdir, kanayan yarayı durduramaz. Ana dilde eğitim talebine “Bu dil değildir, Resmîyette böyle dil yoktur.” denilir.

Biz, “Saadet Partisi” olarak, kardeşlik hukuku, hak, adalet ve özgürlük ile yola çıkanlar olarak her milletin kendi ana dilinde kendisini tarif etmesi “Allah’ın insana verdiği ruhsattır, belgedir. Bu hak, gaspedilemez” diyoruz.”