ADEM’ler ile Hayaller Gerçek Oluyor

Diyarbakır Yenişehir Belediyesi, Kadınların aile ekonomisine katkı sağlamaları ve meslek edinmeleri için Aile Destek Merkezlerinde (ADEM) bir birinden farklı kurslar düzenlemeye devam ediyor.

Yenişehir ilçesine bağlı Hz. Rukiye Aile Destek Merkezi’nde düzenlenen kurslarda, kurslara gelemeyen yaşlılar ve Çocuk Esirgeme Kurumunda bulunan kimsesiz çocukların hayalleri de gerçekleştiriliyor.

Her fırsatta kadın ve gençlerin eğitim ve istihdamını destek veren  Diyarbakır  Yenişehir Kaymakamı ve Yenişehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Beşikci, ” Aile ekonomisine katkı sağlamak, meslek edinmek ve sosyalleşmek isteyen kadınlarımız  için Aile Destek Merkezlerinde bir birinden farklı  kurslar düzenlediklerini söyledi.

YAPMAMIZI İSTEDİKLERİ HAYALLERİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Başkan Beşikci, Kurslara katılamayan yaşlıların ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda kalan çocukların kendilerinden istedikleri hayalleri de gerçekleştirdiklerini belirterek, Hz. Rukiye Aile Destek Merkezimizde Kuaförlük, Okuma – yazma, tekstil,dikiş-nakış, işaret dili ve Kur’an-ı Kerim gibi çeşitli kursları düzenlenmektedir. Kuaförlük kursunda eğitimci hocalarımız ile kursiyerlerimiz gönüllü olarak belirli periyotlarda Yaşlı Bakım Evin’de bulunan büyüklerimize kına yakma, saç boyama, tırnak bakımı yapmaktadır. Bununla birlikte Çocuk Esirgeme Kurumu’nda kalan çocuklarımızın da tırnak ve saç kesim ihtiyaçları karşılanmakta gelin olacak genç kursiyerlerimizinde ücretsiz olarak  gelin başı yapılmaktadır. Okuma yazma belgesi olmayanlar kursiyerlerimize okuma yazma öğretilmekte örgün ve yaygın eğitime katılmaları için teşvik ve takipleri yapılmakta, Tekstil,dikiş-nakış  kursuna katılan  kursiyerlerimize ise verilen eğitimlerle yöresel kıyafet, abiye ve etek gibi giyim çeşitleri öğretilmektedir. Bu eğitimler sonucunda ev ekonomisine katkıda bulunabilmeleri için kendi diktikleri kıyafetlerin satışını yapmaları teşvik edilmekte ve kurslarını başarı ile tamamlayan kursiyerlerimizin aldıkları belgelerle tekstil atölyelerinde usta öğretici olarak çalışabilmeleri sağlanmaktadır.’’ dedi.

ANNELER KURSTA ÇOCUKLAR EĞİTİMDE

Öte yandan Yenişehir Belediyesi tarafından ADEM Kurslarına gelen çocuk sahibi kursiyerlerin  çocukları da anneleri  eğitim aldıkları süre boyunca  ADEM Oyun Odalarında  psikososyal motor gelişimi ve zihinsel gelişimi desteklemek için hikâye okuma, parmak oyunları oynama, şarkı söyleme gibi etkinliklerin yanında ana sınıfı müfredatına uygun eğitimler verilmektedir.