Akıllı sayaçlarla kayıp-kaçak su önlenecek

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kayıp-kaçak su kullanımının önüne geçmek için akıllı sayaç uygulamasını yaygınlaştırıyor.

DİSKİ kayıp-kaçak oranını düşürmek, su yönetimini daha sağlıklı yönetmek ve tahakkuk oranlarını artırmak hedefiyle akıllı sayaç uygulamasını genişletiyor.

Haziran’da deneme aşaması başlatılan uygulamada, pilot bölge seçilen Kayapınar ilçesi Talaytepe’de 5 bin akıllı sayaç okuma saati yerleştirilecek.

İlk etapta imara yeni açılan yapılarda kullanılacak uygulamadan verim alınması durumunda aynı sistem daha sonra kent geneline uygulanacak.

Sistemin tamamen devreye girmesiyle birlikte DİSKİ, personel ve maliyet açısından önemli bir tasarruf sağlayacak.

Akıllı sayaç ön ödemeye olanak sağlayacak

DİSKİ’nin, teknolojiye ayak uydurarak yaygınlaştırmayı hedeflediği akıllı sayaç okuma sistemi abonelere ön ödeme olanağı da sağlayacak.

Aboneler sunulan seçenekle istedikleri ücreti önceden ödeyip içme suyunu kullanabilecek. Su kullanma limitini dolduran ön ödemeli abonenin vanası otomatik olarak kapanacak.

Akıllı sayaç okuma, ayrıca su kaçağı, aşırı tüketimde ve sayaca herhangi bir müdahalede sistem uyarı verecek, olumsuz durumlara müdahalede bulunabilecek.