Akkul’dan ‘Altın’ Öneriler

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Kuyumcular ve Mücevherciler Federasyonu Başkanı Mustafa Akkul, düğün sezonunun açılmasıyla birlikte evlenecek çiftlere altın fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Özelikle bölgemizde düğün sezonu başlamasıyla altın fiyatların yüksek olmasından dolayı altının güncel fiyatı 900 tl sevyelerinde seyir görürken gelin ve damat adaylarını kara kara düşündürüyor.

GÜNDOKFED Başkanı Akkul, evliliklerde kız tarafının çok fazla altın istememesi gerektiğini söyledi.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Kuyumcular ve Mücevherciler Federasyonu Başkanı Mustafa Akkul; Ons altın bugün içerisinde en yüksek 1899 dolar seviyesini; en düşük ise 1882 dolar seviyesini gördüğünü söyledi.

Gram altın fiyatları, geçtiğimiz haftayı 905 lira seviyesinden tamamlarken; yeni haftanın ilk işlem gününde Ramazan Bayramı tatili sebebiyle Türkiye piyasaları kapalı bulunuyor. Gram altın; uluslararası piyasalarda gün içerisinde en yüksek 908,08 lira seviyesini, en düşük ise 899,41 lira seviyesini gördü.

ALTIN ALACAKLARA ÖNERİLERDE BULUNDU

Altın fiyatlarının yüksek olması nedeniyle damat adaylarının evlilik öncesi zorlandığını belirten Akkul; “Altının 900 TL civarında olması nedeniyle damat adaylarına şu tafsiyelerde bulunuyorum. Bölgemizde gelenek olarak talep edilen altın miktarları aşağı yukarı bellidir. Ortalama beş adet burma bilezik 1 buçuk  metre zincir talep ediliyor. Bu rakam ortalama 230 bin civarındadır. Beş adet burma bilezik, 20 gram yerine 15 gram alabilirler. 1 buçuk metre zincir 90 gram olduğu için bunun yerine 45 gram alabilirler. Bu da ortalama 120 bin civarı yapar. Aradaki fark en az 100 bin civarıdır. Kısacası adet düşürmesinler gram bazında düşürebilirler” diye konuştu.