Ashab-ı Kehf etkinliği müjdesi

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Ashab-ı Kehf’in mağarası olduğuna inanılan Duru köyünde 28 Mayıs’ta yapılan “Uyanış Günü” etkinliklerinin bu yıldan sonra vatandaşlardan oluşan ortak bir komite ile yapacaklarını açıkladı.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Diyarbakır’ın Lice ilçesi ziyareti sırasında, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi’nin Ashab-ı Kehf’e ait olduğunu savunduğu Duru köyündeki mağarayı ziyaret etti. Karaloğlu’nın ziyaretine eşlik eden Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi, burada Vali Karaloğlu’na konuya ilişkin ulaştığı kanıtlar hakkında bilgi verdi. Tanrıverdi, Kur’an’daki ayetlerden ve bu ayetlerin meallerinden Duru köyünde olan mağaranın Ashab-ı Kehf’e ait olduğuna dair vardığı sonucun detaylarını Vali Karaloğlu’na anlattı.

‘EN UYGUN MEKAN BU MAĞARA’

Tanrıverdi’yi dinledikten sonra açıklama yapan Vali Münir Karaloğlu, “Ashab-ı Kehf’e dediğimizde dünyada 34 ülkede Ashab-ı Kehf’in mağarası makamı olduğu iddia edilen mekanlar var. Biz neresi yüzde yüz Ashab-ı Kehf’tir, onu söyleyemeyiz. Ama hocamızın izah ettiği gibi Kur’an-ı Kerim’de geçen ayetlerin tefsirinde, anlatılan hikayede hocalarımızın iddiası şu: Kur’an-ı Kerim’de geçen Ashab-ı Kehf mağarasına dünyadaki en uygun mekan, buradaki mekandır. Şu andaki içinde bulunduğumuz mağaranın Ashab-ı Kehf mağarası olduğunu hocalarımız söylüyor. Biz de onlardan dinliyoruz, onlardan öğreniyoruz. Bizim amacımız, niyetimiz şu değildir: Dünyadaki diğer Ashab-ı Kehf makamları doğru değil, sadece burasıdır diye bir iddiamız yok. Ama nihayetinde, elimizde ayeti kerimeler var, ayeti kerimeler üzerine yapılan tefsirlerin değerlendirmeleri var. Hocalarımız, ona en uygun mekanın, makamın, mağaranın burası olduğunu, Lice’deki Ashab-ı Kehf mağarasının olduğunu söylüyor. Biz de bu gün yerinde ziyaret ettik.” diye konuştu.

‘VATANDAŞIN ORTAYA KOYDUĞU İRADEYE UYGUN OLACAK’

Bölgede her yıl yapılan etkinliklerine de değinen Vali Karaloğlu, “Geçmişte bu bölge halkı 28 Mayıs’ı uyanış günü olarak da her sene kendiliğinden, halkın kendi arasında kutladığı bir etkinliği var. İnşallah bu sene yine özüne uygun, bölge kültürüne uygun, bölge halkının geçmişte nasıl kutladıysa eğer, nasıl icra ettiyse aynı şekilde 28 Mayıs’ta; bu bölgede, yine Ashab-ı Kehf’in uyanışıyla ilgili bir etkinlik olacak. 40 senedir, bu bölgenin kültürünü tarihini, inancını ne yaşayabildik ne yaşatabildik ne değerlerine sahip çıkabildik. Allah’a hamdolsun, şu anda bölgemizde, huzur ortamı, güvenlik ortamımız mükemmel. Şimdi artık bölgenin kültürüne, bölgenin tarihine, bölgenin örfüne, bölgenin geleneklerine ve bölgenin inancına saygı duyacak, onları yeniden hayata geçirecek, yeniden canlandıracak faaliyetlere, önümüzdeki dönem devam edeceğiz. Mayıs ayının 28’inde geçmişte, Liceliler kendileri nasıl kutluyorsa, Yedi Uyurlar’ın Uyanış Günü olarak nasıl kutluyorlarsa, vatandaşlarımızla kaymakam bey bir çalışma yapacak. Onlar arasında bir komite oluşturacak vatandaşlarımızın ortaya koymuş oldukları iradesine uygun 28 Mayıs’ta bir etkinlik burada yapacağız. Herkesin yeniden Lice’nin inancına, Lice’nin tarihine, Lice’nin kültürüne, Lice’nin örfüne dönüş günü olmasını temenni ediyoruz. Herkesi de davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.