Atik “Kendi çiftçisine bile sahip çıkmayan bir iktidar ile karşı karşıyayız”

Türkiye’de iktidarın yanlış tarım politikaları yüzünden çiftçinin isyan ettiğini ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik “Resmi rakamlara göre çiftçinin borcu 2002’de 2,4 milyar liraydı, 2022’de 245 milyar lira. Yabancı çiftçilere sahip çıkan iktidar, kendi çiftçisine sahip çıkmıyor” dedi.

Atik, Türkiye’nin tarım ürünleri dış ticaretinde,  AKP iktidarında net ithalatçı bir ülkeye dönüştüğünü, çiftçilerin borcunun 120 kat arttığını, üretim alanlarının daraldığını, tarımsal üretimde girdi fiyatlarındaki artışın yüzde 600’lere ulaştığını söyledi.

TÜİK rakamlarını paylaşan Atik, “Son bir yılda TÜİK rakamlarıyla gübreye yüzde 238, mazotta yüzde 226; hayvan yemlerinde yüzde 147, tarım ilaçlarına da yüzde 106 zam geldi. Gerçek rakamlarda gübrede yüzde 600’lere varan zamları görebilirsiniz. Çiftçi traktörüne bir depo mazotu 880 liraya doldururken, şimdi ancak 3 bin 172 liraya doldurabiliyor. Dolayısıyla, Tarımsal Girdi Fiyatı Endeksi’nde yıllık artış yüzde 135’in üzerinde, gıda ürünlerinde, Üretici Fiyat Endeksi yıllık yüzde 143,75 artış gösterdi” dedi.

Kendi çiftçisine bile sahip çıkmayan bir iktidar ile karşı karşıyayız

Türkiye’de pamuk üretiminde birinci olan Şanlıurfa’da ve Diyarbakır’daki çiftçilerin isyan ettiğini belirten Atik “İktidarın yabancı ülkelerden toprak kiralayarak, ürünleri ithal ederek yabancı çiftçilere sahip çıkıyor. Kendi çiftçisine bile sahip çıkmayan bir iktidar ile karşı karşıyayız” diye konuştu.

Tarımı bitirdiler

İktidarın plansız ve programsız bir şekilde tarımı yönetmeye çalışmasından dolayı tarımı bitirdiğini söyleyen Atik “Bugün Urfa, Diyarbakır ve birçok yerde tüccarlar pamuğa 10-11 lira ya veriyor ya da hiç almıyor. Kendi çiftçisine sahip çıkmayıp pamuk ithal eden, yabancı çiftçilere kol kanat geren iktidar çiftçiyi, tarımı bitirdi. Milletimizi başka ülkelere muhtaç etti” diyerek, tepkisini dile getirdi.