AYASOFYA’DA 86 YIL SONRA İLK NAMAZ

AYASOFYA 86 YIL SONRA KILINAN NAMAZLA İBADETE AÇILDI

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, 86 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla kılınan Cuma namazıyla ibadete açıldı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Cuma hutbesini kılıç geleneğiyle okudu.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, 86 yıl aradan sonra kılınan Cuma namazıyla ibadete açıldı.

İlk namaza Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, MHP Lideri Devlet Bahçeli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile çok sayıda isim katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ilk namaz için kadınlar bölümünde yerini aldı.

Vatandaşlar da Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde yıllar sonra kılınan ilk namaza yoğun ilgi gösterdi. Namaz öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kur’an-ı Kerim okudu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş dua okudu. Ardından seneler sonra Ayasofya’da ilk Cuma namazı kılındı. Prof. Dr. Ali Erbaş, Cuma hutbesini kılıç geleneğiyle okudu. Alanda namaz kılınacak bölümler saatler öncesinden dolarken namaz öncesi cami çevresine girişler de kapatılmıştı.

86 yıl aradan sonra Müzeden Camiye dönüştürülen ve ilk kez namaz kılınan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi için Diyarbakır’da Cuma namazının ardından bir açıklama yapıldı.

DİYARBAKIR’DA AÇIKLAMA

Diyarbakır’da 5’inci Haremi Şerif Ulu Camii’de kılınan Cuma namazının ardından Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Diyarbakır İl Temsilcisi Mahmut Yağmur açıklama yaptı.  Yağmur, açıklamasında şu ifadelere yer verdi : “Bugün Ayasofya inşa edildiği tarihten itibaren defalarca şahit olduğu yeniden dirilişlerinden birini yaşıyor. Ayasofya’nın dirilişi Mescidi Aksa’nın özgürlüğe kavuşmasının habercisidir. Ayasofya’nın dirilişi dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların Fetret Devrinden çıkış iradesinin ayak sesidir. Ayasofya’nın dirilişi sadece Müslümanların değil onlarla birlikte tüm mazlumların, mağdurların, ezilmişlerin, sömürülmüşlerin umut ateşinin yeniden alevlenişidir. Ayasofya’nın dirilişi Türk milleti Müslümanlar ve tüm insanlık olarak dünyaya söylenecek yeni sözlerimiz olduğunun ifadesidir. Ayasofya’nın dirilişi Bedir’den Malazgirt’e Niğbolu’dan Çanakkale’ye kadar tarihimizin tüm atılımın dönemlerini yekten hatırlayışımızın adıdır.  Ayasofya’nın dirilişi şehitlerimizin ve gazilerimizin emanetlerine gerekirse canımız pahasına sahip çıkma kararlılığımızdır. Ayasofya’nın dirilişi Buhare’den Endülüs’e kadar medeniyetimizin tüm şehirlerine verdiğimiz bir gönül selamıdır. Ayasofya’nın dirilişi Alparslan’dan Selahattin’e Fatih’ten Abdülhamid’e kadar ecdadın tamamına vefamızın örneğidir.”