Haber Lice

BAĞLAR BELEDİYESİ’NDEN EL-CEZERİ PARKI

Bağlar Belediyesi, Bağcılar Mahallesi’nde atıl durumda bulunan 25 bin metrekarelik araziyi parka çevirerek çevredeki vatandaşların huzur içerisinde dinlenebileceği yaşam alanı haline getirdi.

Parka,  dünyada robotu icat eden ilk bilim insanı olan ünlü islam bilgini El-Cezeri’nin ismi verildi.

Başkan Beyoğlu,”Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde yürütmüş bu hizmet kervanında hamd olsun kentimiz özüne dönüyor” ifadelerini kullandı.

TOPLUMA MAL OLAN İSİMLER YAŞATILIYOR

Bağlar Belediyesi, ilçeye kazandırdığı park ve yaşam alanları ile cadde ve sokaklarda, topluma mal olan önemli bilim ve kültür insanlarının isimlerini yaşatmaya devam ediyor. Yapımı tamamlanan parka, bölgeden yetişen ve dünya çapında bilim adamı olarak bilinen El-Cezeri’nin ismi verildi.

Türkiye’nin en büyük mahallesi olarak kabul edilen Bağcılar Mahallesi’nde atıl durumda bulunan arazi belediyenin imkanlarıyla parka dönüştürülerek, oluşan yeşil ve doğal alanlar ile vatandaşlar için dinlenme ve yaşam adası haline getirildi. Diyarbakır iklimine özgü ağaçların monte edildiği park 25 bin metrekarelik alanı kapsıyor.

 “HAMD OLSUN, DİYARBAKIR’IMIZ ÖZÜNE DÖNÜYOR”

Dünyada ilk robotu keşfeden bilim insanı olarak bilinen, aynı zamanda ünlü islam bilgini ve Kürt alimi olan El-Cezeri 12.yüzyılda yaşamış olup bilim ve ilim dünyasına yön veren bir çok eseriyle biliniyor.

Parkta incelemelerde bulunan Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu,”Amacımız milletimize huzur bulacakları yaşam alanları kazandırmak ve çok şey borçlu olduğumuz değerlerimizin isimlerini vererek yeni nesillerin hafızasında bu bilgeleri ve ilim insanlarını yaşatmaktır. Bu parkımıza El-Cezeri’nin ismini verdik. Halkımız bu kararlardan çok memnun. Hamd olsun Diyarbakır’ımız özüne dönüyor. Bu yöndeki çalışmalarımız devam edecek.