BAĞLAR BELEDİYESİ’NDEN KDV İNDİRİMİ VE ETİKET DENETİMİ

AK Partili Bağlar Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıklanan temel gıda maddelerinde yüzde 7’lik KDV indirimi uygulamasının yürürlüğe girmesinin ardında ilçe genelinde denetimleri yoğunlaştırdı. Zabıta ekipleri KDV indiriminin fiyatlara yansımasına ilişkin zincir marketler ve gıda ürünlerinin tüketiciyle buluştuğu iş yerlerinde etiket kontrolleri gerçekleştirdi.

Bağlar Belediyesi, temel gıda maddelerinde  uygulanmaya başlanan  yüzde 7’lik KDV indirimi uygulamasının yürürlüğe girmesinin ardında ilçe genelinde denetimleri sıklaştırdı.

Belediye zabıtaları ile Ticaret Müdürlüğü ekipleri uygulamanın yürürlüğe girmesinin ardından zincir marketler başta olmak üzere kentteki tüm marketleri kapsayacak şekilde denetim gerçekleştirerek aykırılık tespit edilen işyerleri hakkında yasal işlem uyguladı, uyarılarda bulundu.

Raflardaki etiketleri inceleyen ekipler, satılan ürünlerle ilgili kasa fişlerini kontrol ederek öngörülen indirimin fiyatlara yansıyıp yansımadığını denetledi. Ekipler, ekmek ve unlu  mamüllerin işyerlerinde de gramaj ve fiyat kontrolleri gerçekleştirdi.

“Vatandaşımızı Fiyat Fırsatçılığına Karşı Korumak Zorundayız”

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu,  KDV’nin gıda ürünlerinde yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesine ilişkin Ticaret Müdürlüğü ekipleriyle eş zamanlı ve ortak bir çalışma başlattıklarını belirterek uygulamanın devam edeceğini kaydetti. Şu ana kadar ciddi bir olumsuzluk tespit edilmediğini, fırsatçılık yapanlar hakkında da yasal işlem uygulandığını anlatan  Beyoğlu,”Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan KDV indirimi kararından sonra gıda ürünlerine yönelik fiyat kontrollerini yoğunlaştırdık. Yasal işlem yapma yetkisi Ticaret Müdürlüğü’ne ait olup biz sadece tespit yapabiliyoruz. KDV indiriminin fiyatlara yansıması için tüm esnaflarımızı ve marketlerimizi duyarlı davranmaya davet ediyoruz. Fırsatçılığa asla müsaade etmeyeceğiz. Bu yöndeki denetimlerimiz ilçe genelinde devam edecektir. Vatandaşlarımızı fiyat fırsatçılığına karşı korumak kamusal sorumluluk gereği bizim görevimizdir.” dedi.