BAĞLAR’DA NÜFUS 13 YILDA 66 BİN KİŞİ ARTTI

BAŞKAN BEYOĞLU:”YAPTIĞIMIZ HİZMETLERLE HALKIN BELEDİYEYE OLAN GÜVENİNİ ARTIRDIK”

2008 yılında yapılan yerel yönetimler reformuyla merkez ilçe statüsü kazanan Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi’nde nüfus son 13 yılda 66 bin kişi arttı.

Genç nüfusun en fazla olduğu ilçelerin başında gelen Bağlar’da kadın nüfusu de 13 yılda 35 bin kişi artış göstererek toplam nüfusun yüzde 50 oranına ulaştı.

Gönül, sosyal ve hizmet belediyeciliğini yaşamın her alanında etkin kılarak halkın belediyeye güven duymasını sağladıklarının altını çizen Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu,”Bağlar hamd olsun hak etmediği olumsuz tablodan kurtuldu. Her yaş ve her kesimden insanımızın yaşamına tesir eden belediyecilik anlayışımızla gönüllerde yer edinmeyi başardık” dedi.

400 bin nüfusun yüzde 50’si erkek ve yüzde 50’si erkeklerden oluşuyor.

Genç nüfus en fazla olduğu bölgelerin başında geliyor.

Gelir düzeyi düşük ilçeler arasında yer alıyor.

Toplam nüfus son 13 yılda istikrarsız bir artış gösterirken, kadın nüfusu ise ciddi bir yükseliş yakaladı.

Bir Çok İlçeden Büyük 10 Mahalle

Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi ilgi çekici nüfus verileriyle dikkat çekiyor.

2008’de 164 bin olan kadın nüfusu 13 yılda yaklaşık yüzde 30 artarak 200 bin kişiye ulaşırken, erkek nüfusunda ise yıllara göre yüzde olarak düşüş sağlandı.

48 mahalleden oluşan ilçenin 10 mahallesi Türkiye’deki 250 ilçeden daha büyük.

Bağcılar, Selahaddin Eyyubi, 5 Nisan ,Mevlana Halit, Kaynartepe,Yunus, Körhat, Fatih, Şeyh Şamil ve Yeniköy mahalleleri nüfus yoğunluğunun yüzde 90’ını oluşturuyor.

“Halkımız, Hizmeti Ve Samimiyetimizi Görünce Güven Ortamı Gelişti “

Göreve geldiklerinde hizmet eksikliğinden dolayı vatandaşların belediyeye karşı derin bir güvensizlik hissettiğini belirten AK Partili Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, çözüm odaklı pratik bir belediyecilik anlayışı ortaya koyarak bu tabloyu tersine çevirdiklerini söyledi.

Beyoğlu,”Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ayrım yapmadan herkese hizmet ediyoruz, her bir vatandaşımızı derdiyle dertleniyoruz. Belediye başkanın hizmetkarı olması gerektiğini uygulamalarımızla ortaya koyduk. Yerelde halkın doğrudan en kolay ulaşabileceği kurumlar belediyelerdir. Her koşulda yanında olduğunuzu görürse işte o zaman vatandaş size güven duyuyor. Rabbime binlerce kez hamd olsun biz bunu başarabildik. Ben halkımıza belediye başkanlığı değil, hizmetkarlık yapılıyorum” ifadelerini kullandı.