Bakan Soylu Diyarbakır Lice’de!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Bırkleyn Mağaraları’nda gençlik buluşmasına katıldı. Burada bir konuşma yapan Soylu, söylenen türkülere eşlik edip halay çekti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Lice ilçesinde antik çağda yerleşim yeri olarak kullanılan ve Kur’an’da kıssası geçen yedi uyurlar olarak bilinen Ashab-ı Kehf’in yaşadığına inanılar Bırkleyn Mağaraları’nda AK Parti Diyarbakır Gençlik Kollarının düzenlediği “Lice Gençlik Buluşması” programına katıldı.

Soylu, burada yaptığı konuşmada, Bırkleyn Mağaraları ile 8 bin yıllık bir tarihten, Büyük İskender’in konakladığı ve kendi işaretini bıraktığı mağaralardan bahsettiklerini, bunların büyük zenginlik olduğunu söyledi.

Çok zengin bir medeniyetin çocukları olduklarını kaydeden Soylu, “Malazgirt’in fethinin hikayesi ile Anadolu topraklarına girişin hikayesi de hiç unutmayın ki bir birlik ve kardeşlik hikayesidir. Kürt beyleriyle Türk beylerinin ve birçoğunun birbirini bu meydanda tanıdıkları ve küffara karşı birlikte oldukları, aynı değeri ve anlayışı taşıdıkları, bize bu toprakları yurt yapmalarının belki de en önemli nişanesidir” dedi.

Bakan Soylu, bölgenin artık daha aktif kullanılabilecek bir noktaya getirileceğini söyledi. Liceli gençlerin buna hazır olduğunu ifade eden Bakan, bir ara halay çeken vatandaşların arasına katıldı, söylenen türkülere eşlik etti.

“ZENGİNLİKLERİMİZİ YİTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Avrupa’nın büyüdüğünü, zenginleştiğini ama bir bedel ödediğini anlatan Soylu, bedel olarak ahlakını ve geçmişte üzerine titremeye çalıştıkları değerlerini kaybettiğini aktardı. Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi bizim zenginliklerimizi, değerlerimizi yitirmeye çalışıyorlar. Onun için de kimi kullanıyorlar. İslamiyet’i farklılaştırmak için DEAŞ’ı kullanıyorlar. İslamiyet’i başkalaştırmak için fetöyü kullanıyorlar. Bütün değerlerimizi esas itibariyle ortadan kaldırabilmek için PKK’yı kullanıyorlar.  Karşı karşıya kaldığımız durum budur. Son 40 – 50 yıldır bu topraklar hiç hak etmediği bir parantezle karşı karşıya kaldı. Parantez diyorum. Çünkü biz bunu kapatmaya çalışıyoruz. İnşallah sizler kapatacaksınız.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu daha sonra Bırkleyn Mağaraları’nı gezdi. Burada gazetecilerin sorusu üzerine Soylu, “Çok uzun yıllar maalesef mağaralar örgütün hakimiyetinde kalmış. Güvenlik güçlerimiz, milletimiz, hükümetimiz devletimiz iradesiyle işte hepsi şimdi birer turizm destinasyonu tarihsel destinasyon olmaya aday. Muhteşem bir yer.” ifadelerini kullandı.

Soylu’ya, Bırkleyn Mağaraları gezisinde AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Lice İlçe Kaymakamı Muhammed Evlice, AK Parti MKYK üyesi Abdurrahman Kurt, Genel Merkez Kadın Kolları MKYK üyesi Suna Kepolu Ataman, AK Parti İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın, Ak parti il Gençlik Kolları Başkanı Mahsun Melikoğlu, Lice İlçe Gençlik Kolları Başkanı Alparslan Doğan, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Recep Yalçınkaya ve AFAD İl Müdürü İlami Çakmak da eşlik etti.