Haber Lice

BAŞBAKAN YILDIRIM’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde ‘erken seçim’ ile ilgili basın açıklaması yaptı: Seçimlerin erkene alınması yönündeki beklenti azalmadan arttı. Ülkemizin karşı karşıya bulunduğu jeopolitik gelişmeler ve güvenlik konuları da buna dahil olunca böyle bir karar alındı.

Başbakan Binali Yıldırım, “Ülkemin ve milletimin  geleceği benim şahsımın ikbalinden, geleceğinden çok daha önemlidir.” dedi

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde 24 Haziran’da yapılacağı açıklanan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimine ilişkin basın açıklaması yaptı. ( Mustafa Kamacı – Anadolu Ajansı )

Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında, 24  Haziran 2018 Pazar günü Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin  yapılacağını belirtti.

Seçimlerin ülkeye ve millete hayırlı olmasını dileyen Yıldırım, dün  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin TBMM Grup Toplantısı’nda erken seçim  yapılması gerektiği yönünde bir beyanatta bulunduğunu anımsattı.

Yıldırım, bugün Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı  Recep Tayyip Erdoğan’a bir ziyaret gerçekleştirdiğini, görüşmede seçim konusunun  ele alındığını söyledi.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bir araya gelen  partinin yetkili kurullarının bütün bu gelişmeleri değerlendirmek suretiyle bir  karar verdiğini anlatan Yıldırım, seçimlerin bugünden itibaren 65 gün sonra, 24  Haziran’da yapılması yönünde karar verildiğini söyledi.

“FİİLİ DURUMUN ANAYASA İLE UYGUN HALE GELMESİ”

“Seçimlerin 3 Kasım 2019’da yapılması gerekiyordu, tarih neden  değişti?” diye bazılarının merak edebileceğine dikkati çeken Yıldırım, sözlerini  şöyle sürdürdü:

“Bildiğiniz gibi 16 Nisan 2017’de yapılan halk oylamasıyla beraber  parlamenter sistem değiştirilmiş ve halkımızın kabul oylarıyla Cumhurbaşkanlığı  hükümet sistemi anayasamızda yerini almıştır. Bu anayasa değişikliğinin  kabulünden sonra bazı maddeler, hemen yürürlüğe girmiş, bazı maddelerin de  yapılacak ilk seçimlerde yürürlüğe girmesi öngörülmüştür. Aradaki 2 yılı aşkın  süre içerisinde zaman zaman 3 Kasım’da seçimlerin yapılması yönünde hükümetimiz,  partimiz tarafından irade beyan edilmesine rağmen seçimlerin erkene alınması  yönündeki beklenti zaman içerisinde azalmamış, artmaya devam etmiştir.  Vatandaşlarımız bu değişikliğin artık bir an önce yürürlüğe girmesi ve fiili  durumun anayasa ile uygun hale gelmesini beklemektedir, ümit etmektedir. Sürecin  bu şekilde devam etmesinin ülkemizin karşı karşıya bulunduğu jeopolitik  gelişmeler ve güvenlik konuları da buna dahil olunca, dün, bugün yaşanan  gelişmeler de dikkate aldığımızda böyle bir karar alma yoluna gidilmiştir.”

Yıldırım, 2 yıla yakındır Başbakan olarak 65. Hükümette görev  yaptığını anımsattı.

İki yılın kısa bir süre olabileceğini ama bu sürenin Türkiye siyasi  tarihinin çok önemli olaylarının yaşandığı süre olarak akıllarda kalacağını  vurgulayan Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:

“15 Temmuz hain darbe girişimi, hemen arkasından FETÖ, PKK, DEAŞ, PYD,  YPG örgütlerine savunma esaslı değil taarruz esasına göre mücadelenin  başlatılması. Fırat Kalkanı Harekatı ve akabinde yıllardır karşı karşıya  kaldığımız vesayet girişimlerini topyekün sona erdirecek anayasa ve yönetim  sistemi değişikliğinin MHP ile Meclise getirilmiş olması ve daha sonra da halk  oylamasıyla bu değişikliğin 16 Nisan’da vatandaşlarımızın kabul oyuyla  gerçekleşmiş olması. Bütün bunlar aslında son 2 yıl içerisinde ülkemizin karşı  karşıya kaldığı önemli gelişmelerdir. Elhamdülillah milletimizin desteği ve  duasıyla adeta ülkemizin beka sorunu haline gelen bu hadiselerden başarıyla bu  günlere geldik. Seçimleri yaptıktan sonra 2023 hedeflerimize, 2035, 2053 ve 2071  vizyonuna yönelik ülkemizde çalışmalar devam edecektir.”

Yıldırım, seçimlere katılacak siyasi partilere başarılar diledi.

Bazen “Son Başbakan olarak 16 ay daha süreniz var, neden böyle bir  erken seçime gidiyorsunuz?” sorusuyla karşılaşabileceğine değinen Yıldırım,  şunları kaydetti:

“Şunu başından beri söylüyorum. Ülkemin ve milletimin geleceği benim  şahsımın ikbalinden, geleceğinden çok daha önemlidir. Ülkemizin yararına olan her  türlü kararın, şahsi beklentileri bir tarafa bırakarak bugüne kadar hep arkasında  olduk, olur dedik, bundan sonra da milletimin emrinde çalışmaya, ülkemin geleceği  için, milletimizin selameti, başarısı, huzuru için gayret etmeye devam edeceğim.”

ÖNERGEYİ İMZALADI

Başbakan Yıldırım, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmasına yönelik önergeyi TBMM Başkanlığı’na sunmak üzere imzaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir