Berat Kandili düzenlenen etkinliklerle idrak edildi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, temize çıkmanın ve arınmanın karşılığı olan Berat Kandili’ni düzenlediği etkinliklerle kutladı.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Huzur Dersleri kapsamında düzenlenen “Üç Aylar Berat Kandili Özel Programı”nda Prof. Dr. Mustafa Karataş ve İlahi Sanatçısı Recep Arslan sevenleriyle buluştu.

Dicle Üniversitesi 15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen etkinlik Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başladı. Etkinlikte Recep Arslan, katılımcılara birbirinden güzel ilahilerini seslendirdi. 

İlahi konserinin ardından Prof. Dr. Karataş, affın ve mağfiretin gecesi Berat Kandili ile ilgili bilgiler vererek, Berat Kandili’nin faziletini arttıracak ibadetleri anlattı. 

Karataş, programda ayrıca ‘Berat Kandili’nde bir yıllık kaderimiz mi yazılır? Hz. Muhammed Berat Kandili’ni nasıl ihya ederdi? Berat gecesinde affedilmeyecek kişiler kimlerdir? Herkesin bir yıllık rızkı berat gecesinde mi dağıtılır? Berat gecesinin özel bir namazı var mıdır? Berat gecesi zikirleri nelerdir?’ sorularını cevapladı.

Minikler Berat Kandili’ni idrak etti

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı kreşlerde eğitim alan 4-6 yaş arasındaki çocuklar, ilahiyatçı Sinem Eşsiz’in gözetiminde düzenlediği Berat Kandili programı büyük ilgi gördü. 

Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda düzenlenen program Kuran-i Kerim tilaveti ile başladı. Birbirinden güzel şiir ve ilahiler okuyan miniklerin yaptığı sema gösterisi beğeni aldı.

Programının ardından katılımcılara Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan kandil simidi ve lokum ikram edildi.

Bilgievi ve akademi lise öğrencileri Berat Kandili’ni kutladı

Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı Merkez, Selahaddin Eyyubi, Bismil Prof. Dr. Aziz Sancar, Hani Gürbüz Bilgievi ve Bismil Ahmedi Hani Akademi Lise öğrencileri Berat Kandil’ini etkinliklerle kutladı.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi eğitmenleri öğrencileri Berat Kandili’nin ne olduğu, neler yapılması gerektiğiyle ilgili bilgilendirdi. 

Etkinlik yapılan dualarla sona erdi.