Bilgievi ve akademi lise öğrencileri sömestir tatilini eğlenerek öğrenerek geçiriyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Bilgievi ve Akademi Liselerde öğrenciler sömestir tatilinde hem eğitimlerine devam ediyor hem de sosyal faaliyetlerle stres atma imkanı buluyor.

Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı Merkez, Selahaddin Eyyubi, Bismil Prof. Dr. Aziz Sancar ve Hani Gürbüz Bilgievi ile Sur, Şehit Ali Gaffar Okkan ve Silvan El-Cezeri Akademi Lise öğrencilerinin 15 günlük sömestir tatilini eğlenerek ve öğrenerek geçirmelerini sağlamak adına birçok program hazırlandı.

LGS, TYT ve AYT sınavlarına hazırlanan öğrenciler; eğitim-öğretim branş derslerine ek takviye derslerine katılıyor, soru çözüm saatlerine katılarak bilmediği veya zorlandığı konuları öğrenerek pekiştiriyor. 

Öğrenciler, eğitim dışında sosyal-kültürel, spor etkinlikleri, akıl ve zekâ oyunları, robotik kodlama, bilişim faaliyetleri, kütüphane hizmetleri, eğlenceli matematik, drama, müzik, halk oyunları, görsel sanatlar birçok etkinliğe katılma imkanı buluyor. 

Öğrenciler; Bilgisayar öğretmenleri gözetiminde bilişim dersliklerinde ders konularını araştırıyor, merak ettikleri konuları öğreniyor.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik hizmetleriyle öğrenci velilerine çocuklarının yaşlarına uygun sunumlar hazırlayarak velilerin belli konularda bilinçlenmesi amaçlanıyor.

Akademi Liselerde eğitim gören Şilan Güzel, Büyükşehir Belediyesi’nin eğitimde verdiği destekten memnun olduğunu ifade etti.

Hem ders çalışma fırsatı yakaladıklarını hem de stres attıklarını belirten Güzel, şöyle konuştu:

“Etkinliklerimiz ve derslerimizin olmadığı zamanlar ek ders yapma fırsatımız oluyor. Burada çok güzel bir ortam oluşturduk, ailemizden çok öğretmenlerimizle görüşüyoruz. Kurum aynı zamanda test ihtiyaçlarımızı karşıladı, kaynak kitap verme fırsatı oldu. Hafta içi ve hafta sonu derslerimiz var. Derslerimiz olmadığı zamanlar bilişime geliyoruz, bilgisayardan ve kütüphaneden faydalanıyoruz.” 

Hayallerini gerçekleştirmek için çalışıyorlar

Akademi liselerdeki imkanlarla hayaline kavuşmak için yoğun bir tempoda çalıştığı kaydeden Güzel, şunları aktardı: 

“Hedefim sınıf öğretmenliği, İzmir 9 Eylül Üniversitesini istiyorum. Buranın yardımıyla birçok şeyden faydalandığım gibi sınıf öğretmenliği kazanma umudum var;  çünkü çok çalışıyoruz, bizlere çok yardımcı oluyorlar.”

Mehmet Necati Şehremin ise akademi lisenin eğitim hayatına olumlu katkıları olduğunu söyledi.

Memlekete faydalı birey olmak için derslerine önem verdiğini vurgulayan Şehremin, “İlerde polis olmak istiyorum Ali Gaffar Okkan gibi ülkeme milletime hizmet etmek istiyorum onun gibi şanlı şerefli bir polis olmak istiyorum” diye konuştu.

Esranur Kaymaz ise Tıp Fakültesi hayaline kavuşmak için akademi liseye geldiğini anlattı.

Etüt programları sayesinde derslerindeki eksiklikleri kapattıklarını belirten Kaymaz, sosyal aktivitelerle de stres attıklarını kaydetti.