Bismil’de inşa edilen çevre dostu yatırımının %95’i tamamlandı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Bismil Atıksu Arıtma Tesisi ve Atıksu Kolektörü projesinde kaba inşaatın yüzde 95’i tamamlandı.

Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü’nün Dicle Nehri’nin yıllardır atık sular nedeniyle maruz kaldığı kirlilik sorununu çözmek amacıyla Bismil’de inşası devam eden atıksu arıtma tesisinde çalışmalar hızla ilerliyor.

Çevre dostu projeleri bir bir hayata geçiren DİSKİ, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA 2) kapsamında yapılan Bismil Atıksu Arıtma Tesisi ve AtıksuKolektörü’nde kaba inşaatın yüzde 95’initamamladı.

Uzman ekipler tarafından yürütülen çalışmalarda, inşaat aşamasının tamamlanmasının ardından mekanik ve elektronik işlemlerin montajına başlanacak.

“Dicle Nehri gelecek nesillere daha temiz olarak ulaşacak”

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi,atık su arıtma tesisinin kentin vazgeçilmez yatırımları arasında bulunduğunu söyledi.

Su kaynaklarının öneminin her geçen gün arttığını belirten Tutşi, Bismil’de çalışmaları devam eden bu yatırımla geleceklerini koruma altına aldıklarını ifade etti.

Tutşi, şöyle konuştu:

“Dicle nehri asırlardır bu coğrafyanın su kaynağı olmuştur. Yürüttüğümüz projeyle Dicle Nehri gelecek nesillere daha temiz olarak ulaşacak. Projenin tamamlanmasıyla su kaynaklarımızı ve doğal hayatı koruma adına büyük bir adımı atmış olacağız.”

124 milyon liraya mal olacak Bismil Atıksu Arıtma Tesisi ve Atıksu Kolektörü, tamamlandığında günlük 12.453 metreküp pis suyu arıtacak.