ÇERMİK’İN SAKLI GÜZELLİKLERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

İlçemizde bulunan doğa harikası Şeyhandede ve Yabanardı Şelalelerinin turizme kazandırılması için yerinde inceleme yapıldı.

İlçe Kaymakamı Ramazan Polat, Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, Malatya Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Ahmet Çörtük, Doğa Koruma ve Milli Parklar Diyarbakır İl Şube Müdürü Erdal Seven ve Park Bahçeler Daire Başkanlığı Koordinatörü Tuncay Türetken ilçemizin saklı güzelliklerinden olan Yabanardı ve Şeyhandede Şelalelerinin gün yüzüne çıkması ve İlçe turizmine kazandırılması için şelalelerde  incelemelerde bulundu.

Kaymakam Ramazan Polat, termal turizmde önemli bir yere sahip olan ilçemizin şelaleler ve yürüyüş parkuruyla doğaseverlerin yeni rotası olacağını söyledi.Şeyhandede ve Yabanardı şelalelerinin arasında bulunan doğa yürüyüş parkuru ile de turizmin gözdesi olmaya aday olan Çermik’in turizmde hak ettiği yeri alması için çalışmalar yürütülüyor dedi.

Kaymakam Ramazan Polat, bölgenin tabiat parkı olması için Doğa ve Milli Parklar İl Müdürlüğü ile daha önce görüşme halinde olduklarını şimdi de alanları yerinde incelediklerini belirterek şunları söyledi;

“ Yabanardı ve Şeyhandede şelaleleri ile bu iki şelale arasında bulunan doğal yürüyüş parkı güzergahını tüm doğaseverlerle buluşturmak istiyoruz.  İlçemize gelecek doğa severlere bir şelaleden başlayıp diğer şelaleye kadar kuş ve su sesi eşliğinde eşsiz bir yolculuk yapmayı vaat ediyoruz. İki şelale arasında yaklaşık bir kilometrelik yürüyüş parkuru üzerinde 250 yılı aşkın tarihe sahip su değirmenimiz bulunuyor. İlçemize gelen konuklarımız, bir şelaleden başlayıp diğer şelaleye giderken, eşsiz doğa manzarasının içinden geçerek, endemik bitkiler ve dağ keçileri gibi yabani hayvanları da görme şansını elde edecekler. Sayın Valimizin başkanlığında yürütülen Mezopotamya’nın altın üçgeni güzergahlarının içinde yer almak için bu yönde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

 Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu,ilçenin doğal güzelliklerinden olan Şeyhandede ve Yabanardı şelalelerinin  turizme kazandırılması için sayın Valimizin destekleriyle çalışacaklarını  belirterek,şelaleler arasında yürüyüş parkuru oluşturacaklarını  bu iki şelalelerin turizme kazandırılmasıyla ilçenin çehresinin değişeceğini söyledi.