DBB bayram öncesi gıda denetimlerini sıklaştırdı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların sağlıklı ve güvenilir gıda ürünlerine ulaşmalarını sağlamak amacıyla Kurban Bayramı öncesi, denetimlerini yoğunlaştırdı.

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, Yenişehir, Bağlar, Kayapınar ve Sur ilçelerinde gıda denetimlerini rutin şekilde sürdürüyor.

Gıda Kontrol ekipleri, Kurban Bayramı öncesi vatandaşların yoğun şekilde alım yaptığı tatlı, et ve şekerleme ürünlerine yönelik denetimlerini sıklaştırdı.

Bayramlarda vatandaşların, reğabet gösterdiği tatlı, et ve şekerleme ürünleri üreten depo ile satış yerlerinde ekipler, hijyen denetimini de aksatmadı. 

Gıda Kontrol ekipleri, tatlıların üretim aşaması, çalışanların kılık kıyafeti, depoların hijyen kuralları açısından durumu, depoda bulunan gıda maddelerinin son kullanma tarihleri ve tatlıda kullanılan ürünleri titizlikle kontrol etti.

Tespit edilen eksikliklerin giderilmesi için işyeri yetkililerini uyaran ekipler, tatlılarda şeker yerine glikoz kullanılıp kullanılmadığını gözden geçirdi.

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, vatandaşları bayram öncesi satışı yüksek olan et ve et ürünleri, şekerleme ve tatlı alımı konusunda uyardı. Bu tür ürünleri bildikleri, güvendikleri yerlerden almalarını ve ürünlerin son kullanma tarihlerini kontrol ederek alışveriş yapmalarını önerdi.