Depremde hayatını kaybedenler için mevlid okutuldu

Özgür AĞAR

Lice ilçesinde 1975 yılında meydana gelen ve 2 binin üzerinde kişinin hayatını kaybettiği depremde vefat edenler için mevlid okutuldu.

Düzenlenen programda mevlidi şerif okunda, dualar edildi.

Lice İlçe kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Muhammed Evlice, 1975 yılında gerçekleşen büyük Lice depreminde kaybedilen canlar için düzenlenen mevlid-i nebi programına katıldı.

Program sonunda vatandaşlarla sohbet eden Evlice, “Allah bir daha milletimize böyle acılar yaşatmasın ama bizler devlet ve millet olarak afetlere karşı her zamankinden daha hazırlıklıyız. Doğal afet öldürmez, ihmal ve umursamazlık öldürür. İnsanımızın böyle acılar yaşamaması için yasalarla belirtilen tüm kuralları özenle denetliyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

6 Eylül 1975 tarihinde yerel saatle 12:20’de Lice ilçesi ve köylerinde oluşan 23 saniye süren şiddetli yer sarsıntısı ile 2 bin 385 kişi hayatını kaybetmiş 8 bin 149 bina da hasar görmüştü.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü depremin büyüklüğünü 6,6 olarak açıkladığı deprem büyük Lice depremi olarak kayıtlara geçmişti. Bazıları maddi hasarlara sebep olan 3-4 ay süresince artçı sarsıntılar devam etti.