“Dicle’nin Kuzuları” Akademi Lise ile üniversiteye hazırlanıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Dicle ilçesindeki gençlerin eğitim hayatına destek olmak amacıyla Akademi Lise’yi hizmete açtı.

Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı, ilçede üniversiteye hazırlanan gençlere destek olmak ve uygun ders çalışma ortamı oluşturmak için harekete geçti.

Dicleli gençleri üniversite sınavlarına ücretsiz olarak hazırlayacak olan 800 öğrenci kapasiteli Akademi Lise, 12’inci sınıflara devam eden ve mezun öğrencileri Temel Yeterlilik Testi (TYT) Alan Yeterlilik Testleri (AYT) sınavlarına hazırlarken 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine ise destek eğitimi veriyor.

Üniversiteye hazırlık temel derslerinin yanı sıra öğrencilere soru çözme konusunda da yardımcı olan Dicle Akademi Lise, gençlerin sınav stresini atması ve kendilerini farklı alanlarda geliştirmelerine  yönelik sosyal ve kültürel etkinlikler de düzenleniyor.

“Kütüphaneden bilgisayar sınıfına kadar bütün imkanlardan yararlanıyoruz”

Akademi Lise öğrencilerinden Gülistan Tuna, köyde yaşadığını ve evde ders çalışama imkânı bulamadığını söyledi.

Akademi Liseye gelerek sağlanan imkanlardan yararlandığını anlatan Gülistan Tuna, şöyle konuştu:

“Okul öncesi öğretmeni olmak istiyorum. Bunun için haftanın 5 günü buraya gelerek ders çalışıyorum. Hocalarımız derslerdeki eksiklerimizi tamamlamaya çalışıyorlar ve bize çok yardımcı oluyorlar. Burada kütüphaneden bilgisayar sınıfına kadar bütün imkanlardan yararlanıyoruz. Buranın ücretsiz olması ve maddi bir yük getirmediği için de çok mutluyuz.”

“Burası dönüm noktam oldu”

Öğrencilerden Asya Gül Atalay, merkezin derslerine katkı sunduğunu belirtti.

Atalay, “Buraya ilk geldiğimde derslerim çok zayıftı ve bir temelim bile yoktu. Buraya düzenli gelmeye başladıktan sonra düzenli çalışmam ve öğretmenlerimin sayesinde netlerim arttı. Açıkçası burası dönüm noktam oldu.” şeklinde konuştu.

Dicle Ulaş ise merkezde düzenli ders çalışma imkanı elde ettiğini aktardı.

Ulaş, şunları kaydetti:

“Buraya geldikten sonra kendime olan güvenim arttı. Okul öncesi öğretmeni olmak istiyordum ama bura geldikten sonra hedefimi daha da yükselttim.”

Helin Kılıçoğlu ise merkezde derslerin verimli geçtiğini ifade etti.

Kılıçoğlu, şunları dile getirdi:

 “Burada insanların azimlerini gördükçe daha çok ders çalışmak istiyorum. Hocalarımız okulda işlemediğimiz bilmediğimiz konuları anlatıyorlar ve birlikte soru çözümlerini yapıyoruz. Arkadaşlarla toplanıp burada daha düzenli çalışabiliyoruz. Bu imkanları bize sağlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ve sayın valimize teşekkür ederiz.”