DİJİTAL GÖSTERİM MERKEZİ AÇILDI

Merkez Yenişehir ilçesinde bulunan Dağkapı Meydanı’nda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından 15 Temmuz Zaferi’nin anlatıldığı Dijital Gösterim Merkezi, il Valisi Münir Karaloğlu’nun katılımıyla açıldı.

Program, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Diyarbakır Bölge Müdürü Fikret Dişlioğlu’nun Vali Münir Karaloğlu’na verdiği bilgilerin ardından başladı.

5 bölümden oluşan alan, Covid-19 tedbirleri kapsamında sürekli dezenfekte edilirken çadırda ayrıca 360 derece görsel deneyim alanı, dijital gösterim yapılan tünel, görme engelliler için sarı bant yolu, işitme engelliler için ise işaret diliyle anlatan gösterimler bulunuyor.

Çadırın girişinde bilgi aldıktan sonra açıklama yapan Vali Münir Karaloğlu, içerisinde bulundukları gösteri merkezinin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından Türkiye’de 7 büyükşehirde açıldığını söyledi.

Karaloğlu,” Gösteri merkezini İletişim Başkanlığı kurdu, bu gösterim merkezlerinde teknolojinin imkanlarından istifade ederek Türkiye’nin yaşamış olduğu hain darbe girişimin yıldönümüyle ilgili gösterim olacak. Daha sonra da ülkemizin tarihi ve turistik yerlerinin anlatılması söz konusudur.  Hem Diyarbakır’ımızın fethiyle ilgili hem de surlarıyla ilgili de İletişim Başkanlığı’nın şuan da hazırlığı var. Yarın 4’ünücü yıl dönümünü yaşayacağımız 15 Temmuz hain darbe girişimiyle ilgili sunumla olacak. Ay sonuna kadar olan programlar bitince Diyarbakır’ımızla ilgili de burada dijital gösterim olacak. Onu da hep beraber göreceğiz.” dedi.

10 kişilik gruplarla vatandaşların içeri alınacağını belirten Karaloğlu, “İçerisinde bulunduğumuz çadır tüm vatandaşımıza açıktır. Pandemiden dolayı çadıra 10 kişilik gruplar halinde girilecek. Dışarıda bekletilen grup ise içerdeki grubun 5 ayrı salonu gezdikten sonra içeri alınacak. İçeri giren vatandaşlarımızdan ücret alınmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Hafta içi ve hafta sonu 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilen Dijital Gösterim Merkezi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde tüm gün ziyarete açık olacak. Ziyaretçilere ayrıca VR gözlük ve Türkiye Bayrağı hediye edilecek. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından artırılmış gerçeklik konseptiyle hazırlanan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü videosu da ziyaret edecek olan vatandaşlar izleyebilecek. 

GÜNDÜZ: MİLLETTİN İRADESİNE SAHİP ÇIKTIĞI GÜNDÜR

15 Temmuz Demokrasi Şehitleri, Gazileri ve Terör Mağdurları Derneği Genel Başkanı Abbas Gündüz, 15 Temmuz direnişinin milletin iradesine sahip çıktığı gün olduğunu söyledi.
15 Temmuz hain darbe girişiminin 4’üncü yılı ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Gündüz, Türkiye olarak 15 Temmuz 2016’da 251 şehit, 2 bin 196 gazi verdiklerini söyledi. 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri, Gazileri ve Terör Mağdurları Derneği Genel Başkanı Abbas Gündüz, “Ama bu hain, alçak darbe girişimi Türkiye halkı olarak bizim kenetlenmemize, birbirimize sımsıkı sarılmamıza ve ay yıldızlı bayrağımızın gölgesinde bu FETÖ’cülere, onları destekleyen hainlere, dik duruş göstermemize vesile oldu. Başta gazi meclisimiz olmak üzere Diyarbakır’dan Trabzon’a, Karabük’e Iğdır’dan Edirne’ye, Van’dan, Bingöl’den İzmir’e kadar bütün il ve ilçelerde bu coşku sokağa yansımış, ellerine ay yıldızlı bayrağı alan herkes etnik kökenine, inancına ve dünya görüşüne bakmaksızın sokaklara çıkarak şehit ailelerine ve gazilere desteğini açık bir şekilde ifade etti. Türk’ü de Kürt’ü de Zaza’sı da Laz’ı da Abaza’sı da Çerkez’i de Azeri’si de herkes aynı dava uğruna aynı amaç uğruna 15 Temmuz şehitlerini ve gazileri anmak için bir bütün olarak sokaklardaydı. Bu birlik bütünlük ve kardeşlik ruhu adeta yıllar önce haçlı zihniyetine karşı Çanakkale de Sarıkamış’ta Galiçya’da Dumlupınar’da atalarımızın göstermiş olduğu birlik beraberlik ve kardeşlik ruhunu bizlere hatırlattı. Bu birlik beraberlik ve kardeşlik ruhumuz devam ettiği müddetçe yaşadığımız bu coğrafyada hep bağımsız olarak kalacak başımız dik bir şekilde bütün dünya mazlum ve mağdurlarının da umudu halinde olan bir ülke konumumuzu inşallah hep korumuş olacağız” dedi.

“KARDEŞLİĞİMİZİ BOZAMAYACAKSINIZ”

Dün olduğu gibi, bu ülkenin Seyit Onbaşılarının, Ömer Halis Demir’lerinin, Kara Fatma’larının, Nene Hatunlarının asla bitmeyeceğini ifade eden Gündüz, “Ay yıldızlı bayrak göklerden inmeyecek, mübarek ezan sesi minarelerden dinmeyecek. Vatandaşlarımızın dün bütün meydanlarda dile getirdiği ortak önemli bir mesaj ise bu ülkenin üzerinde gözü olan bu ülkenin halklarını bölmek parçalamak ve aralarına fitne tohumlarını ekmek isteyen içteki ve dıştaki şer odaklarınaydı. Vatandaşlarımız bu şer odaklarına hep bir ağızdan bizi bölemeyeceksiniz, bizi parçalamayacaksınız kardeşliğimizi bozamayacaksınız şeklinde haykırışlarıydı. Ortaya konulan bu birlik ve beraberlik mesajları sergilenen tavır Türkiye’yi bölmeye parçalamaya bozmaya çalışanlara adeta bir Osmanlı tokadı niteliğindeydi. Beklentimiz odur ki bu kararlılığı bu net mesajları duyan şer odakları bir daha asla bu ülkenin üzerinde ameliyat yapmaya bu ülkeyi bölmeye parçalamaya tevessül etmemeleridir. Dün olduğu gibi bugün de yarın da bu ülkeyi bölmeye parçalamaya çalışanlar bilmelidirler ki bu ülkenin aziz insanları canları ve kanları pahasına mücadele vererek bu ülkenin bölünmesine ve parçalanmasına asla müsaade etmeyeceklerdir. Bu vesilelerle Çanakkale’den günümüze kadar bu ülke bu bayrak bu ezan ve mukaddes değerlerimiz uğruna canlarına feda eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi rahmet minnet ve şükranla anarken gazilerimize uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum” diye konuştu.