Diş Hastanesi hizmete başladı

Pandemi nedeniyle çalışma kapasitesi düşürülen diş hastaneleri arasında bulunan Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi yeniden yüzde 70 kapasiteyle çalışmaya başladı.

Koronavirüs salgının yayılmasının önlenmesi ve diş hekimlerinin filyasyon ekiplerinde görevlendirilmesiyle çalışma kapasiteleri sınırlandırılan diş hastanelerinin çalışma kapasiteleri artırıldı. Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi Bülent İnceoğlu, hastanenin kapasitesinin yüzde 70-75 olarak artırıldığını kaydetti.

İlk koronavirüs vakasının çıktığı 2020’nin mart ayından itibaren diş hizmetlerinin tüm ülkede durdurulduğunu hatırlatan İnceoğlu, “Yaklaşık 1 yıllık süreyle diş hekimlimlğışzeğ dolgu, kanal, diş temizliği, protez v.b yapılmayıp sadece acil kapsamında hizmet sunumu gerçekleştirebildik.” dedi.

Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nden 103 hekim ile 105 sağlık çalışanının filyason ekiplerine dahil olduğunu dile getiren İnceoğlu, koronavirüsle mücadele vaka sayısının düşürülmesiyle Ocak ayında 20 hekim arkadaşlarının görevlerine döndüğünü, akabinde şu ana kadar 35 diş hekiminin görevlerine döndüğünü dile getirdi.

‘YÜZDE 70 KAPASİTE İLE HİZMET VEREBİLİYORUZ’

Diş hekimlerinin görevlerine dönmesiyle diğer işlemlerde hizmet sunumuna kademeli olarak başladıklarını ifade eden İnceoğlu, “Şubat ayında 24,168 hasta girişine 735 bin performansa denk gelen içinde çekim, dolgu, kanal tedavisi diş temizleme, ortodontik müdahaleler ve protez yapım işlemlerinin de bulunduğu hizmetler bütünü gerçekleştirdik. Mart ayı itibariyle artan tempomuzla 31.875 hasta muayenesi yanı sıra yine genel anlamda yukarıda bahsedilen işlemlerin toplamına denk gelen 1,615.000 performans aktivitesi gerçekleştirerek halkımıza sunulan hizmeti genişlettik. Bu hizmetlerimiz gelişerek devam etti.Nisan ayında 28.146 hasta muayenesinin yanında 2.728.000 rakamına denk gelen hizmet sunumu gerçekleştirdik. Halen 50’ye yakın hekimimizin filyasyon görevleri nedeniyle hastane olarak şu an ancak yüzde 70 kapasiteyle hizmet verebiliyoruz.” diye konuştu.

Pandemi nedeniyle hizmet sunulmaması nedeniyle bir iş yükü birikiminin söz konusu olduğunu vurgulayan İnceoğlu, “Yaklaşık 1 yıldır poliklinik hizmeti dışında hizmet sunulamamış olmasından kaynaklanan iş yükü birikiminin bizi beklediği gerçekliği düşünüldüğünde, işimizin zorluğunun farkındayız. Yaptığımız düzenlemelerle özellikle kanal tedavisi alanında büyük sorunlar olduğunu tespit etmemiz üzerine endodonti birimlerin de hizmet sunumuna yoğunlaştık. Şubat ayında 2, Mart ayında 4, Mayıs ayında 6 ve Haziran ayında ise 7 olacak şekilde sadece kanal tedavisi yapılan endodonti birimlerini hastane içinde dizayn ettik. Pedodonti (çocuk bölümü) daha önce 2 olan birimizi Mart ayı itibari ile 4’e çıkardık. Protez hizmetlerimiz yine genel anlamda 5 klinik üzerinden verilmekte iken bu birim sayısını da Nisan itibarıyla 7’ye çıkardık. Periodontoloji uzmanlarımızın filyasyon da olması sebebiyle bu alanda verilmeyen hizmeti Uzman Doktor Diş Hekimi Esma Baran arkadaşımızın geri dönüşü ile vermeye başladık.Haziran ayı itibariyle bütün birimlerimiz de gündüz poliklinik sayısını 2’ye çıkararak toplamda 8 gündüz poliklinik (acil cerrahi girişim) hizmetiyle hizmete geçmenin alt yapısını tamamlamak üzereyiz. Bu düzenlemeyle aynı zaman da gece acil diş poliklinik yükünün azalmasını hedeflemekteyiz.Pandemi sürecinin bir şekilde sonlanması sonrasında inşallah tam kapasiteyle halkımıza çok daha yaygın ve kaliteli diş hizmeti sunmanın imkanına kavuşabilmenin arzusu içerisindeyiz.” bilgisini paylaştı.