DİSKİ borç yapılandırması ocak boyu devam edecek

Su faturası borcu olup gecikme faizi ve cezaları biriken ancak henüz başvuruda bulunmamış olan abonelerin, yapılandırmadan yararlanabilmesi için başvuru tarihi 31 Ocak 2021 tarihine kadar uzatıldı.

17 Kasım 2020 tarihinde yürürlüğe giren Devlet Vergi Yapılandırması Kararı gereğince DİSKİ Genel Müdürlüğü, Diyarbakır’da su borcu olan vatandaşların bu düzenlemeden yararlanabilmesi için harekete geçmişti. Yapılandırmanın başvuru süresinin, 29.12.2020 tarihli Resmî Gazetede Cumhurbaşkanlığı tarafından uzatıldığı açıklandı. Açıklamanın ardından DİSKİ tekrar çalışmalara başladı.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi: “Su borcu bulunan abonelerimiz Kasım-Aralık 2020’de başvurularını yaptılar. Başvuruların ardından; tüm resmi işlemler, yapılandırma usul ve esasları belirlendi. Ödemeler başladı Yapılandırma imkânının hükümetimiz tarafından uzatılmasıyla, borcu olup başvurusu yapamayan vatandaşlarımıza yeni bir imkân sulundu. Bu kapsamda geçmiş su borcu olan bütün vatandaşlarımızı bu yeni imkândan yararlanmaya davet ediyorum’’ dedi.

ÖDEMELER ŞUBAT 2021’DE BAŞLAYACAK

Yapılandırma fırsatının uzatılmasının ardından DİSKİ, ilk taksit ödemelerinin Şubat 2021’in son iş gününe kadar ödenebileceğini duyurdu. Detaylı bilgiye DİSKİ ödeme noktaları, Alo 185 ve DİSKİ web sitesi üzerinden ulaşılabileceğini ifade eden TUTŞİ: “Yapılan başvuruların ardından abonelere 6, 9, 12, 18 taksitlerle ödeme kolaylığı sağlanacak. Belirlenen tutarların ödenmesi hâlinde bu borçlara bağlı cezalar ve faizlerin tahsilatından vazgeçilecek” dedi.

TOPLAM BAŞVURU 12 BİN 760

31 Ağustos 2020 tarihi öncesinden biriken borçlarla ilgili başvuruların yapılandırıldığını belirten TUTŞİ; 12 bin 760 vatandaşın başvurularının ardından gecikme faizleri ve cezalarının silindiğini ve istedikleri taksit seçenekleriyle ödeme takvimi oluşturulduğunu ifade etti. TUTŞİ: “Başvuru tarihinin uzatılmasıyla birlikte yapılandırma sayısının artmasını bekliyoruz. Hedefimiz; yapılandırma imkânı sunulan abonelerimizin tamamını bu imkândan yararlandırmak” dedi.