DİYARBAKIR PATLAMAYLA UYANDI

Diyarbakır’da emniyet binasına yakın yerde bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda 2 polis, 1 emniyet çalışanı ve 5 vatandaş şehit oldu, 100’ün üzerinde kişi de yaralandı. Patlamanın meydana geldiği yere yakın olan binalar büyük çapta hasar gördü

20161104_084009_resized
Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde Terörle Mücadele ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nün içerisinde bulunduğu eski emniyet müdürlüğü binası yakınında bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Patlamanın ardından çatışma çıktı. İlk bilgilere göre, saldırıda 2 polis, 1 emniyet çalışanı ve 5 vatandaş şehit oldu, 100’ün üzerinde kişi de yaralandı.

Olay, Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, PKK’lılar tarafından Emek Caddesi’nde bulunan ve içerisinde Terörle Mücadele ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nün bulunduğu eski emniyet müdürlüğü binasına yönelik saat 08.00 sıralarında bomba yüklü araçla saldırı yapıldı. Şiddetli patlamanın yaşandığı bölgede bombalı saldırının ardından örgüt üyeleri tarafından emniyet binasına uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Güvenlik güçlerinin de karşılık vermesiyle çatışma çıktı.

20161104_091620_resized

Yaklaşık 6-7 dakika süren çatışma, PKK’lıların ara sokaklara kaçmasıyla sona erdi. Çatışmanın ardından şiddetli patlamanın yaşandığı bölgeye çok sayıda ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaralılar, ambulans ve vatandaşların araçlarıyla çevredeki çeşitli hastanelere kaldırıldı.

Yaralıların çoğunluğunun iş yerlerine ve okullarına gitmek üzere bölgede yürüyen ya da araç bekleyen vatandaşlar olduğu bildirildi. Patlamada emniyet binası büyük hasar görürken, binanın yaklaşık 600 metre çevresindeki binalarda da hasar oluştu.

Emniyet binasına yakın bölgedeki binalardan bazılarının duvarlarının yıkıldığı görüldü. Bölgede bulunan birçok bina ve iş yerinin ise camları kırıldı. Emniyet binası önünde park halinde bulunan çok sayıda araç hurdaya dönerken, bir özel halk otobüsü de büyük hasar gördü. Geniş güvenlik önlemlerinin sürdüğü bölgede UMKE, 112 ve itfaiye ekipleri çalışmalarını gün boyu sürdürdü.

Bombalı araç saldırısının ardından toplanan grup polis ekiplerine taş atıp saldırmak isterken, polis ekipleri araçlardan anons yaparak halkı sağduyulu olmaya çağırdı. Kalabalığa hitap eden polis memuru günün dayanışma günü olduğunu söylerken, bir vatandaş da Kürtçe anons ederek halkı sükunete davet etti.

Bölgeye toplanan grup polis aracına yürümek istedi. Araçtan inen 2 polis havaya ateş açarak grubu dağıtmaya çalıştı. Ardından anons aracındaki mikrofonu eline alan bir polis, “Gün dayanışma günüdür. Lütfen el birliği ile Diyarbakır’ı hak ettiği yere taşıyalım. Biz bu günleri Allah’ın izniyle atlatacağız” anonsu yaptı. Daha sonra bir vatandaş da halkı sakinleştirmek için polisin mikrofonundan Kürtçe anons yaptı. Kürtçe anons yapan vatandaş, “Hepimizin yaralıları var, acı çekiyoruz. Hepimiz birbirimize yardımcı olmak durumundayız. Lütfen sakin olalım” dedi.
GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesi Emek Caddesi’nde içerisinde Terörle Mücadele, Çevik Kuvvet ve Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüklerinin bulunduğu Emniyet Müdürlüğü yerleşkesine bomba yüklü araç ve uzun namlulu silahlarla düzenlenen saldırıya tanık olan vatandaşlar, dehşet anlarını anlattı.

DİYARBAKIR'IN BAĞLAR İLÇESİNDE, TERÖRLE MÜCADELE VE ÇEVİK KUVVET ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNÜN BULUNDUĞU EMNİYET BİNASININ YAKINLARINDA PATLAMA MEYDANA GELDİ. PATLAMADA EMNİYET BİNASI VE ÇEVREDEKİ BİNALAR HASAR GÖRDÜ. (İHA/DİYARBAKIR-İHA)

Patlamada yaralanan Mahsum Akdeniz adlı öğrenci, “Patlama olduğunda otobüsün içindeydik. Camlar üzerimize doğru geldi. İçerdekiler paniğe kapıldı. Şoför paniğe kapılıp, durdu. Ben de hemen hastaneye sürmesini söyledim. Yaralılara sakin olmasını söyledim. Bombadan hemen sonra mermi yağmuru oldu. Otobüsün içerisinde 25 kişi vardı. Hemen hepsi yaralandı. Şoför hastaneye sürmeseydi mermilerin de hedefi olabilirdik” dedi.

“ÖNÜMDEKİ ARAÇLAR TAKLA ATTI”
Mahsun Erek adlı otobüs şoförü ise, “Emniyetin kapısına varmadan önümde patlama olduğunu düşündüm. Camlarım kırıldı. İlerdeki araçların takla attığını gördüm. Patlama olduğu sırada frene bastım. Herkes yere yığıldı. 20-25 yolcum vardı. 3 kişi hafif yaralandı benim gibi. Diğerleri iyiydi. Herkes o panikle bağırmaya başladı. Önümdeki araçları gördüm. Takla atmışlar, camları kırılmıştı. Şoka girdik” diye konuştu.
DİYARBAKIR VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde patlama ile ilgili açıklama yapan valilik, patlamanın bomba yüklü bir araçla yapıldığını ve saldırının PKK tarafından üstlenildiğini bildirdi.

 

EMNİYET YERLEŞKESİNDE BÜYÜK HASAR
Patlamada Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne ait ek yerleşkede büyük hasar oluştu. Patlamada, yerleşke içerisindeki cami ve hizmet binaları zarar görürken, çok sayıda araç kullanılamaz hale geldi. 8 kişinin şehit olduğu, 100’ün üzerinde kişinin de yaralandığı bomba yüklü araçla yapılan terör saldırısında yaralanan bir bebek, ambulans uçakla Ankara’ya sevk edildi.
ŞEHİTLER MEMLEKETLERİNE UĞURLANDI
Patlamada şehit olan polisler Semih Turgut ve İsmail Mavitaş ile emniyet çalışanı Hanifi Boğa için uğurlama töreni düzenlendi. Emniyet Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törene, Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti milletvekili Ebubekir Bal, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Cumali Atilla, Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, askeri erkan, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve şehitlerin yakınları katıldı. Şehitlerin naaşları, yapılan konuşma ve duaların ardından memleketlerine uğurlandı.

DİYARBAKIR’IN BAĞLAR İLÇESİNDE BOMBA YÜKLÜ ARAÇLA DÜZENLENEN TERÖR SALDIRISINDA POLİS MEMURLARI SEMİH TURGUT, İSMAİL MAVİTAŞ VE EMNİYET ÇALIŞANI İŞÇİ MEHMET HANEFİ BOĞA, ŞEHİT OLDU. (İHA/DİYARBAKIR-İHA)
DİYARBAKIR’IN BAĞLAR İLÇESİNDE BOMBA YÜKLÜ ARAÇLA DÜZENLENEN TERÖR SALDIRISINDA POLİS MEMURLARI SEMİH TURGUT, İSMAİL MAVİTAŞ VE EMNİYET ÇALIŞANI İŞÇİ MEHMET HANEFİ BOĞA, ŞEHİT OLDU. 

dyb-patlama7

DİYARBAKIR'DA EMNİYETE BOMBALI SALDIRI ŞİDDETLİ PATLAMANIN YAŞANDIĞI BÖLGEDE ÇATIŞMA DEVAM EDİYOR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.