DİYARBAKIR’DA 124 BİN 700 DEKAR ARAZİ SUYA KAVUŞACAK

EKONOMİ CANLANACAK

Diyarbakır’da yapılan “Kralkızı-Dicle P4 Pompaj Sulama” inşaatı hızla devam ediyor. Tamamlanmasıyla 124 bin 700 dekar  tarım arazisinde modern borulu sistemi ile sulama yapılacak. Ülke ekonomisine yıllık 748 milyon TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.

SUYUN HER DAMLASINA SAHİP ÇIKIYORUZ

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DCIM\100MEDIA\DJI_0008.JPG

748 MİLYON TL KATKI

Diyarbakır ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Diyarbakır’da yapımı devam eden “Kralkızı-Dicle P4 Pompaj Sulaması” inşaatında çalışmaların hızla devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca; “Projenin tamamlanmasıyla birlikte Diyarbakır’da bulunan 124 bin 700 dekar  tarım arazisinde modern borulu sistem ile sulama yapılacak olup, bölgede yapılacak sulu tarım ile ülke ekonomisine yıllık 748 Milyon katkı sağlanması hedeflenmektedir” dedi.

34 MAHALLEDE ARAZİLER SULAMAYA AÇILACAK

Kralkızı-Dicle P4 Pompaj Sulaması kapsamında toplam 425 bin 478 metre CTP ve HDPE boru döşenecek. Fiziki gerçekleşme yüzde 15’e ulaşmıştır. Proje kapsamında 34 mahalledeki tarımsal araziler sulamaya açılacaktır.

DCIM\100MEDIA\DJI_0047.JPG