Diyarbakır’da Binlerce Kişi CHP’ye Katıldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde partisine yeni katılan Metina Aşireti’ne mensup  bin 500 kişiye rozet taktı.

Diyarbakır’a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, beraberindeki partililerle birlikte Çınar’ın Tilver Köyü’nde muhtar Hikmet Kaya’nın daveti üzerine CHP’ye katılan 1500 kişilik üye katılım programına katıldı.

Programa Ağbaba ile birlikte CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özel, Metina Yardımlaşma, Dayanışma ve Eğitim Derneği Başkanı Aydın Pirinççioğlu, CHP’nin Çınar İlçe Başkanı Veysi Doğan, Bismil, Sur, Kulp, Kayapınar, Silvan, Lice ve Bağlar İlçe Başkanları, il yönetim kurulu üyeleri, il başkan danışmanı Vedat Doğdu, merkez ve kırsaldaki ilçelerin yönetimleri ile partiye yeni üye olan köylüler katıldı.

İlçeye bağlı Tilver köyü ve civar köylerden CHP’ye katılmak için bir araya gelenlerle köy meydanında düzenlenen yemekte buluşan Ağbaba, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin verimli topraklara ve çalışkan insanlara sahip olduğunu, zorlu şartlara rağmen çalışan, üreten, çocuklarının rızkını burada aramaya çalışan insanların olduğunu söyledi.

 “DAHA ÖNCE ELİNİ SIKMADIĞIMIZ İNSANLARLA BULUŞUYORUZ”

Bölge insanlarının her türlü zorluğa rağmen yaşamlarını sürdürmeye çalışan başta kadınlara şükranlarını sunduğunu belirten Ağbaba; “Türkiye hem siyasal olarak, hem sosyal olarak hem de ekonomik olarak zor bir dönemden geçiyor. Genel Başkanımız bir çağrı başlattı. Bir helalleşme çağrısı… Bizler de üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Toplumda daha önce hiç elini sıkmadığımız insanlarla bir araya geliyoruz. Biliyoruz ki bu topraklarda yaşayan herkes kardeştir. Bu topraklarda hangi düşünceye sahip olursa olsun herkes bizim kardeşimizdir. Geçmişte hangi siyasi partiye oy verirlerse versinler, hepimiz kardeşiz, hepimiz biriz” dedi.

 “YOKSULLUK VE İŞSİZLİK SİYASİ GÖRÜŞ AYIRMIYOR”

Yoksulluğun ve işsizliğin siyasi görüş ayırmadığına değinen Ağbaba, “AK Parti’ye oy veren fakir ve fukaranın çocukları da devletin kapısından geçemiyor, devlet dairesine memur olamıyor. Kim oluyor? Bir avuç azınlık. Ya milletvekili yeğeni olacaksın ya bakanın ya il başkanının akrabası olacaksın. Onun dışında AK Parti’ye oy veren fakir fukaraya düşen iş İŞKUR’da geçici çalışmak. Başka bir şey yok. Biz diyoruz ki dilinden, dininden, etnik kimliğinden, siyasi görüşünden, doğum yerinden dolayı kimseyi dışlamayacağız. Birileri ballı börekli saraylarda otururken, birileri özel uçaklarla seyahat ederken çocuklarımız ayakkabısız kalmayacak. KPSS’den 90 puan alan hiç kimse elenmeyecek. Fakir fukara arasında, yoksul insanlar arasında ayrım yapan siyasete lanet olsun. Biz de yarın iktidar olunca biz de insanlar arasında ayrım yaparsak Allah bize bu iktidarı nasip etmesin. Mutlu ve huzurlu bir memleket kurmak bizim görevimiz, bu topraklara borcumuzdur” diye konuştu.

 “DEMOKRASİ, KADINLARIN, GENÇLERİN GELECEĞİDİR”

Her şeyin bir ilacının bulunduğunu, onun da demokrasi olduğunu dile getiren Ağbaba, “Kendi iktidarı döneminde Edirne’deki, Ankara’daki, Malatya’daki, Diyarbakır’daki insanların eşit şekilde demokrasiden faydalanması gerekiyor. Hiç kimsenin siyasi düşüncesinden dolayı yargılanmaması gerekiyor. Hiç kimsenin doğduğu bölgeden dolayı devletin ayrımcılığına uğramaması gerekiyor. Demokrasi her şeyin ilacı. Demokrasi, gençlerimizin, kadınlarımızın geleceği. Aylardan beri 6’lı masa ile birlikte bir şeyi savunuyoruz. Türkiye’yi ayağa kaldıracak güçlendirilmiş güçler ayrılığı ilkesinin egemen olduğu ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ diyoruz” şeklinde konuştu.

“BİR KESİM YOKSULLUKLA MÜCADELE EDERKEN BİR KESİM DE ŞATAFAT İÇİNDE YÜZÜYOR”

Bugün ülkemizde yoksullaşmanın birkaç sebebinin olduğunu ifade eden Ağbaba; “Bunlardan birincisi şatafat ve sınırsız harcama. Birileri çocuklarının ayağına giydirecek ayakkabı bulamıyor, ömründe bilgisayar tuşuna basmamış, 750 bin evde Türkiye’de televizyon yok, 3 milyon 253 bin evde internet yok ama birileri şatafat içinde yüzmeye devam ediyor. İktidar sahiplerinin, siyasetçilerin yaşamlarına bir bakın. Bir kendinize bakın, bir de Ankara’dakilerin, İstanbul’dakilerin yaşamına bakın. Fakir fukaranın rızkını, parasını kim kendi şatafatı için kullanıyorsa ahlaksızdır, edepsizdir, haram olsun” ifadelerini kullandı.

 “VATANDAŞLARIMIZ CHP’YE KİTLELER HALİNDE KATILMAYA BAŞLADI”

Partiye yeni katılan üyelerin rozetini takan CHP İl Başkanı Gönül Özel de yaptığı açıklamada; “CHP, günden güne büyüyor. Partimize katılımlar artıyor. Vatandaşlarımız umudu CHP’de gördüğü için artık partimize birer ikişer değil de kitleler halinde katılmaya başladı. Özellikle genel başkanımızın memleketimize yaptığı ziyaretin ardından partimize katılımlar hızla artmaya başladı. Önümüzdeki seçimlerde Allah’ın izniyle iktidar oluyoruz. Bu ülkeye demokrasi ve hukuku getireceğiz. Barış, huzur ve refah içerisinde hep birlikte yaşayacağız. Bugün partimize katılan Metina aşireti üyelerine de ailemize hoş geldiniz diyor, teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Partisine katılım sağlayanlara teşekkür ederek temsili olarak kadın ve erkeklerden oluşan gençlere rozetlerini takan Ağbaba, ardından yemeğe geçti. Ağbaba’ya Diyarbakır ve çevre illerden gelen partililer eşlik etti.