Diyarbakır’da ilk kooperatif market açıldı

Vali Münir Karaloğlu, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinden olan Tarım Kredi Kooperatif Marketi’nin Diyarbakır’daki ilk şubesinin açılışını gerçekleştirdi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinden Tarım Kredi Pazarlama ve Marketçilik A.Ş. bünyesinde faaliyet gösteren ve üreticiyle tüketici arasında köprü vazifesi gören Tarım Kredi Kooperatif Marketin Diyarbakır Şubesi törenle açıldı.

Vali Karaloğlu açılışta yaptığı konuşmada, insanlığın var olduğu günden kıyamete kadar gıda ihtiyacı ile tarımsal faaliyetlerin olacağını ve çiftçiliğin önemli bir meslek olarak kendini koruyacağını söyledi.

Dünyanın 2 yıldır pandemi ile mücadele ettiğini dile getiren Karaloğlu, pandeminin bıraktığı en büyük mirasın üretim ve tedarik zincirinde oluşturduğu büyük problemlere bağlı olarak fiyatlardaki artış olduğunu kaydetti.

“Stokçular ve karaborsacılarla mücadele ediliyor”

Bu durumdan dünyanın bir parçası olarak Türkiye’nin de etkilendiğini ifade eden Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti bir taraftan çiftçiyi destekleyerek üretimi teşvik ediyor diğer taraftan da tedarik zinciri ve üretimdeki sorunu fırsata çeviren stokçuluk yapan karaborsacılarla mücadele ediyor. Bütün derdimiz; bu oluşan olumsuzluktan vatandaşımızın en az şekilde etkilenmesidir.”

Tarım Kredi Kooperatif Marketleri’nin çıkış noktasının, ürünlerin tarla ile raf fiyatları arasındaki uçurumun tüketici lehine azaltmak olduğunun altını çizen Karaloğlu, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoağan’ın talimatlarıyla Türkiye genelinde marketçilik işine girdiğini belirtti.

“Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçinin güvencesidir”

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Türkiye’de çiftçinin güvencesi olduğunu vurgulayan Karaloğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Tarım Kredi Kooperatifleri’nin sahibi, patronu çiftçidir. Tarım Kredi Kooperatifleri yıllardır çiftçimizin hem finansmana erişmesi noktasında hem de tarımsal araç gereç ile ürünü uygun fiyata satma garantisi noktasında kendi patronu olan çiftçisinin yanında durmaya devam ediyor. Tarım Kredi Kooperatifleri artık yeni bir vizyonla Türkiye’de özellikle gıdada fiyat istikrarını sağlama ve gıda fiyatını regüle etme noktasında da çok önemli bir fonksiyonu sağlamış olacak. Diyarbakır’da ilk hedef 10 market ama yıl sonuna kadar 28 markete ulaşmış olacağız.”

Açılışın ardından marketi gezerek satışı yapılan bakliyat, un, şeker ve diğer gıda ürünleri hakkında bilgi alan Vali Karaloğlu, Kooperatif marketin Diyarbakır’a, çiftçiye ve tüketiciye hayırlı olmasını diledi.