Diyarbakır’da ücretsiz sinema ve tiyatro keyfi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince yürütülen çalışmalarla 7’den 70’e her kesimden vatandaş, ücretsiz sinema ve tiyatro etkinliklerinden yararlanıyor.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Feqiyê Teyran Kültür-Sanat Sezonu kapsamında çocuk ve yetişkinlere yönelik düzenlediği ücretsiz sinema ve tiyatro gösterimleri devam ediyor. 

Şubat ayı etkinlik takviminde ücretsiz sinema ve tiyatro gösterimleri Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezinde her hafta sonu çocuklar için saat 13.00, yetişkinler için ise 15.00’de sinema gösterimi gerçekleştiriliyor. Tiyatro severler için ise saat 14.00’te “Elif’in Maceraları” isimli tiyatro oyunu sahneleniyor.

Her ay çocuklar için bir çizgi animasyon filmi yetişkinler için de farklı türlerde film gösterimi yapan Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, Şubat ayı boyunca çocuklara yönelik “Kaptan Sabertooth ve Minik Korsanlar Kayıp Elmas Peşinde” adlı animasyon filmi ile yetişkinler için ise “Muallim” isimli film ile sinemaseverleri ağırlıyor.

Vatandaşlardan yoğun ilgi

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın film gösterimlerine yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, çocukları ile birlikte kısa sürede tüm koltukları dolduruyor.

Vatandaşlardan Aziz Kerpiç, Büyükşehir Belediyesinin etkinliklerinden memnun olduğunu söyledi. 

Kerpiç filmi keyifle izlediklerini belirterek, “Arkadaşlarımdan buradaki etkinliklerden ücretsiz yararlanabileceğimizi öğrendim. Bu hafta sonu çocuklarımla birlikte film izlemeye geldik ve çok beğendik. Bu tür etkinliklerin devam etmesini isterim.” dedi.

Hafta sonu farklı bir etkinlik

Melda Merve Çelen ise hafta sonu farklı bir etkinlik yaptıklarını belirterek,“Çocuklarımla birlikte bu etkinliği geldik. Film izledik ve çok eğlenceli bulduk, çok memnun kaldık. Bu etkinlikten yararlanmamıza vesile olanlar teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Diyarbakır’da ücretsiz sinema ve tiyatro gösterimlerinin düzenlenmesini çok faydalı bulduğunu ifade eden Şazin Baran şöyle konuştu:

“Çocuğumla birlikte Elif’in Maceraları isimli tiyatro oyununu izlemeye geldik. Hem oyunu hem de etkinliği çok beğendik. Bu tür ücretsiz etkinliklerin yapıldığını biliyorduk ama hiç katılmamıştık. Bundan sonra daha çok takip edeceğiz”

Eşi ve çocuklarıyla birlikte tiyatro izlemeye geldiklerini belirten Mikail Çakmak ise, şunları aktardı:

“Çocukların hem güzel vakit geçirmesi hem de sosyalleşmesi için güzel ve faydalı şeyler bunlar. Bugün Elif’in Maceraları isimli tiyatro oyununu izledik ve çok beğendik. Bu ekonomik krizde bu tür etkinliklerin ücretsiz olması vatandaşları maddi açıdan da zorlamıyor”