DİYARBAKIR’IN 7 İLÇESİNDEN BÜYÜK MAHALLESİ

Son 15 yılda göç edeniyle nüfusu 15  bin kişi azalmasına rağmen 2021 yılı sayımına göre 47 bin 725 kişinin yaşadığı Bağlar 5 Nisan Mahallesi, Diyarbakır’da 7 ve Türkiye’de de 250 ilçeden daha büyük olmasıyla dikkat çekiyor.

Dar gelirli aile sayısının fazla olduğu bir yerleşim yeri olduklarını belirten mahalle muhtarı Mehmet Karahan,”Hizmet konusunda bir sorumuz yok. Belediye bu konuda önemli çalışmalar yaptı. En fazla zorlandığımız konu sosyal yardımlar. Bunun için de Hüseyin Beyoğlu başkanımızın çabalarına şahidiz.” ifadelerini kullandı.

NÜFUSU AZALMASINA RAĞMEN BİR ÇOK İLÇEDEN BÜYÜK

Eski Bağlar bölgesinde bulunan 5 Nisan Mahallesi’nin nüfusu 2007 yılında 64 bin 538 kişi iken bu oran 2021 yılı TÜİK verilerine göre 47 bin 725 kişiye düştü. Bu düşüşün en büyük nedeni ise mahalle muhtarı Mehmet Karahan’a göre çarpık kentleşmenin hakim olduğu bölgeden yeni semtlere doğru yaşanan göçler. Buna rağmen 5 Nisan Mahallesi, Diyarbakır’ın taşra ilçelerinden Dicle, Kulp, Hani,Kocaköy,Lice,Eğil ve Çüngüş’ten büyük. Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu mahalle Türkiye’de ise 250 ilçeden daha büyük olmasıyla dikkat çekiyor.

AK Partili Bağlar Belediyesi, son üç yılda  mahallenin cadde ve sokaklarını asfaltlandırdı,bozulan ara sokak ve kaldırımları  parke taşı çalışmalarıyla yeniledi.

5 Nisan Mahalle Muhtarı Mehmet Karahan, belediyenin gerçekleştirdiği sokak yenileme ve üst yapı hizmetlerinden memnun olduklarını, dar gelirli vatandaş sayısı fazla olduğu için en büyük sıkıntıyı sosyal yardımlar konusunda yaşadıklarını dile getirdi.

“BAŞKAN SORUNLARA ANINDA MÜDAHALE EDİYOR”

Muhtar Karahan,”Hüseyin başkanımızdan memnunuz. Sorunlarla ilgili her hangi bir ihbar aldığımızda kendisine ulaştırıyoruz, kendisi de anında müdahale ediyor.Sosyal yardımlarla ilgili olarak gerekli özveriyi gösteriyor. Gelir seviyesi düşük aile sayısı bizde çok fazla, tabi ki başkanın  hepsine yetişmesi mümkün değil. Ancak elinden geleni yaptığına ben muhtar  olarak şahidim. Ben de muhtar olarak sosyal yardımlar konusunda zorlanıyorum. Muhtarlık bürosu her gün dolup taşıyor.

Belediyenin hizmetlerinden de genel olarak memnun olduğumuzu söyleyebilirim. 705.sokak ve  Yusuf İslam Caddesi asfaltlandırıldı. İki caddemiz kaldı, oraları da Allah’ın izniyle belediyemiz asfaltlandıracak. Bazı sokaklarda parke taşları bozulmuş, Hüseyin  başkan bunun da sözünü verdi. Başkan defalarca mahallemize geldi. Aileleri ziyaret ediyor, insanları dinliyor. İletişim konusunda bir sorunumuz yok.”dedi.

“BAŞKAN GELİP TALEPLERİMİZİ DİNLİYOR”

Belediyenin performansını değerlendiren bölgedeki esnaflardan Mehmet Sait Yüksel ,”Belediyenin çalışmalarını iyi değerlendiriyoruz. Allah eksikliğini vermesin. Biz memnunuz, Allah da memnun olur inşallah.

Belediye Başkanımız her gün halkın içerisinde. Temennimiz ve isteğimiz, bu şekilde devam etmesidir.” ifadelerini kullanarak görüşlerini dile getirdi.

Gördükleri eksikleri belediyeye iletme konusunda bir sorun yaşamadıklarını belirten esnaf  Mustafa Kılıç,”Bir vatandaş  ve esnaf olarak belediyenin hizmetlerinden memnunum. Ben bir sıkıntı görmüyorum. Belediye Başkanımız esnafı, bizi de ziyarete geldi kaç kez. Herkesin sorunu ve talebini dinliyor. İnşallah böyle devam eder.” şeklinde değerlendirmede bulundu.