“Diyarbakır’ın Fethi, Anadolu’nun İslam’a açılma kapısıdır”

Vali Münir Karaloğlu, Diyarbakır’ın Fethi’nin 1382’inci yıl dönümü nedeniyle düzenlenecek olan etkinlikler ile ilgili basına açıklamalarda bulundu.

Karaloğlu, Büyükşehir Belediyesi, tarafından yeniden açılan Fetih Kapısı yaptığı açıklamada, Diyarbakır Fethi ve Ashab-ı Kehf Yedi Uyurların Uyanış gününü 23-28 Mayıs haftasında birlikte kutlayacaklarını söyledi.

Salgın nedeniyle bu yıl etkinliklerin yoğun katılımlarla gerçekleştiremeyeceklerini ifade eden Karaloğlu, organizasyonları dijital medya aracılığıyla Diyarbakırlılara ulaştırıp fethin manasını vatandaşların gönlüne düşürmek istediklerini belirtti.

Karaloğlu, 639 yılında Hazreti Ömer döneminde, içerisinde bine yakın sahabenin bulunduğu İslam ordusunun İyaz bin Ganem komutasında, Anadolu’da ilk fethettiği şehrin Diyarbakır olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Diyarbakır, Anadolu’daki İslam’ın kapısıdır. Diyarbakır’ın Fethi sadece Diyarbakır’la ilgili de değil bütün Anadolu’nun ve Anadolu’nun batısındaki coğrafyanın da İslam’la tanışması ve İslama açılması noktasında çok kritik bir yer. Diyarbakır’ın Fethi Anadolu’nun İslam’la buluşması ve Anadolu’nun İslam’a açılma kapısıdır. Fetih Kapısı’nı belki sahabe açarken sadece bir şehrin Sur’larının kapısını açmadı. Koca bir coğrafyayı medeniyetimize kültürümüze açmış oldu.”

Diyarbakır aynı zamanda barışın, esenliğin ve bereketini de kapısı olduğuna vurgu yapan Karaloğlu, Fetih Haftası kutlamaları içerisinde sergi, söyleşi, sohbet, konferans, çocuklara yönelik özel olarak hazırlanmış animasyonlar, konserler, dengbej divanı ve Diyarbakır’ı her yönüyle anlatacak etkinlikler yer alacağını aktardı.

“26 Mayıs’ta Lice Ashab-ı Kehf Sempozyumu üniversitemiz tarafından yapılacak”

Lice ilçesindeki Ashab-ı Kehf mağarasının olduğu bölgede çok ciddi bir düzenleme ve restorasyon çalışmaları yaptıklarını bildiren Karaloğlu, bu sene tarihte olduğu gibi Licelilerin kendi inancına, örf ve adetine uygun bir şekilde etkinlikler düzenleyeceklerini dile getirdi.

Karaloğlu, şunları kaydetti:

“Dünyanın farklı noktalarında aslında Ashab-ı Kehf ile ilgili mekânlar bulunuyor, bunlardan biri de Lice’de. Tarih boyunca her sene Liceli vatandaşlarımız, 28 Mayıs’ta Uyanış Günü etkinliklerini yapıyor. Ama son dönemde bölgede yaşanan olumsuzluklar dolayısıyla vatandaşımız bunu kutlayamaz hale geldi. 26 Mayıs’ta Lice Ashab-ı Kehf Sempozyumu üniversitemiz tarafından yapılacak. İnşallah bütün bu etkinliklerle tekrar Diyarbakır’ın 1382 yıldır bir İslam şehri olduğu ve bu şehrin semalarında kesintisiz ezanı Muhammed’i okunduğunu tekrar insanımıza hatırlatmak istiyoruz.”

Karaloğlu, salgının tamamen ortadan kalkmasıyla ileriki yıllarda vatandaşların da katıldığı daha dolu dolu etkinliklerle Diyarbakır’ın Fethi’ni kutlamaya devam edeceklerini belirtti.