“Diyarbakır’ın fethi ve Ashab-ı Kehf etkinlikleri vatandaşlarımızın uyanışına vesile olsun”

Vali Karaloğlu: “Diyarbakır’ın fetih şuurunu hemşerilerimizin gönlüne kalbine düşürelim diye 23-28 Mayıs tarihleri arasında etkinlikler düzenleyeceğiz”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır’ın Fethi ve Ashab-ı Kehf  uyanış gününü düzenleyeceği etkinliklerle kutlayacak.

İçeriğinde sohbet, söyleşi, panel ve oldukça zengin etkinliklerin yer alacağı Diyarbakır’ın fethi kutlama programı 23 Mayıs’ta başlayacak ve 28 Mayıs’ta sona erecek.

Büyükşehir Belediyesinin, inanç turizmine kazandırmak için yakın zamanda peyzaj, restorasyon ve yol çalışmalarını sürdürdüğü Ashab-ı Kehf’teki kutlamalar ise 28 Mayıs’ta gerçekleşecek.

Vali Münir Karaloğlu, yaptığı açıklamada, Diyarbakır’ın fethi ile ilgili kentte faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldiklerini söyledi.

Bu yıl 1382’inci kutlanacak olan fetih ile ilgili yapılan toplantıda oldukça güzel fikirlerin çıktığını ifade eden Karaloğlu, “Diyarbakır’ın fethini tekrar bir fetih şuurunu Diyarbakırlı hemşerilerimizin gönlüne kalbine düşürelim diye epeyce tartıştık. Oradan güzel fikirler çıktı. İnşallah 23-28 Mayıs arasında bir fetih haftası kutlamalarımız olacak.” dedi.

“Diyarbakır’ın fethi ile ilgili önemli söyleşiler, paneller ve sohbetler olacak”

23 Mayıs’ta çevrimiçi başlayacak etkinliklerin 28 Mayıs’a kadar devam edeceğini belirten Karaloğlu, şöyle konuştu:

“Sosyal medya hesaplarımızdan hemşerilerimiz takip ederlerse Diyarbakır’ın fethi ile ilgili önemli söyleşiler, paneller ve sohbetler olacak. 27 Mayıs’ta pandemi kurallarına uyarak Ulu Cami’de bir program düşünüyoruz. 23-28 Mayıs arasında vatandaşlarımız bizi izlemeye devam etsin. İnşallah 1382 yıldır üzerinde Ezan-ı Muhammedi okunan bu şehri, bu şuurla kıyamette kadar İslam toprağı olarak tutmaya Rabbim bizlere nasip etsin diye de dua ediyorum.”

“Bölgedeki terörle aslında bu halkın inancına operasyon çekiliyor”

Karaloğlu, Lice ilçesinde bulunan Ashab-ı Kehf mağarasında her yıl 28 Mayıs’ta vatandaşın kendi organizesiyle uyanış günü etkinliği yaptığını ve hem mağaradan hem de etkinlikten haberi olmayan Diyarbakırlıların olduğuna dikkati çekti.

“Bölgedeki terörle aslında bu halkın inancına operasyon çekiliyor. Bölgedeki terör olayları son yıllarda maalesef halkın bu geleneğini bu inancını da yaşamasına imkan vermemiş.” ifadelerini kullanan Karaloğlu, şunları aktardı:

“Biz bu sene restorasyon, yol, kaldırım ve çevre düzenleme çalışmalarının devam ettiği Ashab-ı Kehf’te 28 Mayıs’ta etkinlik yapmayı düşünüyoruz. İnşallah diyoruz ki 28 Mayıs’taki yedi uyurların uyanışı bölgedeki vatandaşımızın halkımızın da uyanışına vesile olsun diye de Rabbimize dua ediyoruz.”