EĞİTİM-BİR-SEN’DEN AÇIKLAMA

Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şubesi, 15 Temmuz darbe girişiminin 4’üncü yıl dönümü münasebetiyle yaptığı basın açıklamasında, o gecede gösterilen cesaret ve fedakârlık ruhuna dikkat çekti.

Merkez Yenişehir ilçesinde sendika binasında yapılan açıklamasını Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ramazan Tekdemir okudu.

15 Temmuz gecesini bütün dünyanın gıpta ile baktığı bir an olarak tanımlayan Tekdemir, “15 Temmuz, kahraman milletin cesaretine hayran kaldığı, ümmet coğrafyasının dua ve niyazlarla eşlik ettiği görkemli fedakarlıkla bezenmiş tarihte büyük bir andır. Yaşadığımız topraklar, yüreği imanla atan yiğitlerin İslam’ın değerler manzumesine olan bağlılıkları ile vatan haline gelmiştir.” dedi.

Tekdemir, “Öte yandan hain kalkışmanın önlenmesinde büyük bir motivasyon sağlayan vatandaşlarımızın cesaret ve fedakârlığı asla unutulamayacak anların başındadır. Tekbir ve sela sesleri hayrın şerri def ettiği, illetin millete yenildiği, cesaretin ihanete üstün geldiği, vatanın gündüzü uğruna, geceye bedenlerini bırakanların yazdığı destanın adı olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Açıklamasının devamında Tekdemir, şunları söyledi: “15 Temmuz, hiçbir hak, hukuk ve ahlakta sınır tanımayan, çıkarları uğruna her şeyi göze alan FETÖ ihanet şebekesi; millî ve manevi değerlerimizi istismar ederek, dinî vecibelerimizi çıkar aracına dönüştürerek, milletin merhametini sömürerek, kökü dışarıda derin bağlantılarından aldığı talimatla büyük bir ihanete girişmiştir. Milletin silahlarını halka doğrultarak 251 vatanperver insanımız şehit, 2 bini aşkın kahramanımız gazi olmasına neden olmuştur.”

15 Temmuz’da verilen mücadelenin bağımsızlığın destanı olduğunu söyleyen Tekdemir, “15 Temmuz’da, Çanakkale’de koyun koyuna yatan şehitlerimizin miras bıraktığı birlik ve beraberlik milletimizi tek bir gövdeye dönüştürmüş, istikbalin istiklalden geçtiği kayıtlara bir kez daha düşmüştür.” dedi.