ESKİ STATTA KRİZ, YENİ STATTA ÇATI MONTAJI

Diyarbakır valiliği ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Diyarbekirspor’a “2016-2017 sezonunda maçlarını burada oynanabilir” şeklinde rapor ve resmi izin yazısı verildikten sonra liglerin başlamasına az bir süre kala Atatürk Stadı ile ilgili yıkım kararı verilmesi kafalarda soru işareti bıraktı.

Diyarbakır’da 2016-2017 futbol sezonunun başlamasına az bir süre kala stat krizi devam ediyor. Daha önce geldiği Diyarbakır’da,  33 bin kişilik yeni stadın müjdesini veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni stat tamamlanana kadar eski statta maç oynanmasına devam edileceğini açıklamıştı. Ancak Diyarbakır’da yeni stat bitmeden Atatürk Stadı ile ilgili yıkım kararı çıkması şok etti.

Şanlıurfa yolunda inşaatı devam eden 33 bin seyirci kapasiteli yeni stat karşılığında TOKİ’ye devredilen ve yeni stat bitene kadar maçlara ev sahipliği yapacağı bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından ifade edilen Atatürk Stadı ile ilgili olarak liglerin başlamasına ramak kala yıkım kararı çıkması kafalarda soru işareti bıraktı.

ÖNCE İZİN KAĞIDI, SONRA YIKIM KARARI

Cumhurbaşkanının taahüdüne rağmen beklenmedik şekilde çıkan yıkım kararı, çelişkilerle dolu. Diyarbekirspor kulübüne 20 gün önce “maçları burada oynamakta sakınca yoktur” denilerek izin belgesi verilmiş ve bu belge Futbol Federasyonu’na gönderilmişti. Alınan bilgilere göre, bu karardan 20 gün sonra Yenişehir kaymakamlığının talimatı ile bir ekip Atatürk Stadı’na gelip kapıları kırarak içeri girmiş, elektrik ve suyu kesmişti. Yaz dönemi boyunca korunan çimlerin susuzluktan dolayı kuruması ve yanması an meselesi.

GÖZLER VALİ’DE, TARAFTAR İSYANDA

Stat krizi devam ederken, olayın şaşkınlığını yaşayan Diyarbekirspor kulübü, Vali Hüseyin Aksoy’dan gelecek haberi bekliyor. Spora olan desteği ve sevgisi ile bilinen Vali Aksoy’un duruma müdahale ederek soruna çözüm bulması bekleniyor. Aksi takdirde Diyarbekirspor’un maçlarını nerede yapacağı soru işareti olacak. Bu da sezona şampiyonluk hedefi ile hazırlanan ve maddi anlamda büyük yatırım yapan kulüp için büyük bir yıkım olacak. Bu arada yıkım kararı sonrasında ayaklanan taraftarlar, sosyal medya üzerinde yaptıkları paylaşımlarla tepkilerini dile getiriyor.

YENİ STATTA ÇATI MONTAJI BAŞLADI

Diyarbakır’da mevcüt Atatürk Stadı’nın yıkım kararının yaratığı kriz devam ederken, Urfa yolunda inşaatı devam eden 33 bin kişilik statta ise çatı montajına başlandı. 2017-2018 sezonunda maçlara ev sahipliği yapması beklenen yeni statta çatı montajının yanı sıra tribünlerde de çalışmalar devam ediyor.

Diyarbekirspor’un yeni sezonda maçlarını nerede yapacağı ise henüz netlik kazanmadı. Valiliğin bu soruna hafta başında çözüm üretmesi bekleniyor. Diyarbekirspor yönetimi, taraftarlar ve spor camiası, statla ilgili yıkım kararının sezon sonuna kadar durdurulmasını istiyor.ESKİ STATTA KRİZE DEVAM%2cYENİ STATTA ÇATI MONTAJI (2) 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir