Gazi Köşkü’nde Çevre Düzenlemesi Başladı

Diyarbakır Yenişehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Diyarbakır’ın tarihi mekânı olan Gazi Köşkü’nde Vakıflar Genel Müdürlüğü ile iş birliği çerçevesinde çevre düzenlemesi çalışmalarına başladı.

Diyarbakır’da Atatürk Köşkü olarak da bilinen tarihi Gazi Köşkü’nde çevre düzenlemesi çalışmalarına başlayan Yenişehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü 20 kişilik bir ekiple 28 bin metre karelik alanda çalışmalarını 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında Vakıflar Genel Müdürlüğü ile birlikte yürütecek.

Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Murat Beşikci’nin talimatları ile Gazi Köşkü’nde çevre düzenlemesi çalışmalarına başlayan Park ve Bahçeler Müdürlüğü, 28.000 metre karelik alanda 20 kişilik bir ekiple iç ve dış mekânların boyanması; açık otoparkın ve yürüyüş yollarının düzenlenmesi; çim biçme, ağaç budama, dinlenme alanlarındaki oturma gruplarının ve lavaboların tadilatı; mevsime uygun bitki türlerinin ekimi ve bakımı çalışmalarını yapacak.

Ayrıca 15. yüzyıldan kalma tarihi Gazi Köşkü, bahçesinde yapılan çevre düzenlemesinin ve köşkün iç bakımının ardından 24 saat açık olmak üzere vatandaşlara hizmet verecek.