Haber Lice

İLÇE BAŞKAN YARDIMCISI TERÖR SALDIRISINDA HAYATINI KAYBETTİ

AK Parti Lice İlçe Başkan Yardımcısı uğradığı dün gece evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu “Şuan ilk değerlendirme bir terör saldırısı olduğu yönünde” dedi.

 

GECE YARISI EVİNİN ÖNÜNDE UĞRADIĞI SİLAHLI SALDIRI SONUCU HAYATINI KAYBEDEN ADALET VE KALKINMA PARTİSİ DİYARBAKIR'IN LİCE İLÇE BAŞKAN YARDIMCISI ORHAN MERCAN’IN CENAZESİ GÖZYAŞLARI ARASINDA DEFNEDİLDİ. (AYDIN YORAT/DİYARBAKIR-İHA)
suleyman-soylu-licede-5 suleyman-soylu-licede-6

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ (AK PARTİ) DİYARBAKIR'IN LİCE İLÇE BAŞKAN YARDIMCISI ORHAN MERCAN EVİNİN ÖNÜNDE UĞRADIĞI SİLAHLI SALDIRI SONUCU HAYATINI KAYBETTİ. (İHA/DİYARBAKIR-İHA)

 

DİYARBAKIR (İHA) – Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır’ın Lice İlçe Başkan Yardımcısı Orhan Mercan evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre, AK Parti Lice İlçe Başkan Yardımcısı Orhan Mercan, saat 24.00 sıralarında evinin önündeyken silahlı saldırıya uğradı. PKK mensupları tarafından yapıldığı değerlendirilen saldırıda ağır yaralanan Orhan Mercan hastaneye kaldırılırken hayatını kaybetti.

Silahlı saldırının ardından bölgeye çok sayıda polis ekibi sevk edilirken, kaçan terörist ya da teröristlerin yakalanması için bölgede geniş kapsamlı operasyon başlatıldı. Saldırı sonrasında Diyarbakır’dan Lice ilçesine takviye güvenlik kuvvetlerinin istendiği ve terörist ya da teröristlerin muhtemel kaçış güzergahlarında operasyonların yoğunlaştırıldığı bildirildi.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Dara Akar, hain saldırıyı yeni duyduklarını ve saldırıya uğrayan arkadaşlarının hayatını kaybettiğini söyledi. Akar, kendilerine verilen bilgiye göre saldırının teröristler tarafından yapıldığını belirtti.

Hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybeden Mercan’ın cenazesi, yapılan otopsi işlemlerinin ardından ailesine teslim edildi. Lice ilçesine getirilen Mercan’ın cenazesi, Samparos mezarlığında defnedildi.

VALİ: İLK DEĞERLENDİRME TERÖR SALDIRISI

Taziye ziyaretine Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Emniyet Müdürü Tacettin Arslan, Diyarbakır İl Jandarma Alay Komutanı Ali Demir, partililer ve vatandaşlar katıldı. Taziye dileklerinin ardından dua okundu. Duanın ardından açıklama yapan Vali Güzeloğlu, ”Hain bir saldırı sonucu dün gece değerli kardeşimiz şehit edildi. Şuan ilk değerlendirme bir terör saldırısı olduğu yönünde, arkadaşlarımız biliyorsunuz ki alanda çok etkin bir mücadele veriyor. Lice’de de önceki gün yapılan operasyonlarda hain terör örgütü mensupları etkisiz hale getirildi. Şu anda alanda aynı şekilde arkadaşlarımız büyük bir mücadele sergiliyorlar. Değerlendirmelerimiz devam ediyor mücadelemiz devam ediyor. Yapılan çalışmalarda gerek ilçede gerekse il merkezinde gözaltılarımız var, devam edecek” diye konuştu.

‘SALDIRILAR ÖRGÜTÜN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖSTERİYOR’
Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ise demokrasi ve sivillere yapılan saldırıların örgütün gerçek yüzünü gösterdiğini söyledi. Ensarioğlu, “Herkesin bildiği gibi bu demokrasiye, sivil insanlara yapılan saldırılar aslında örgütün gerçek yüzünü gösteren neticelerdir. Ama hiçbir zaman demokrasiden, siyasetten, bildiğimiz yolda şaşmayacağız. Kimse bundan korkmadı. korkmayacak. Bu acizliğin ifadesidir, artık suikastlar ve buna benzer işler beklenen şeylerdir. Biz bunların hepsini göğüsleyecek durumdayız ve bu mücadele devam edecektir. Şiddetle kınıyoruz, lanetliyoruz. Artık görünür bir şekilde kırsalda savaşamadığı zaman bir taraftan bombalama eylemleriyle sivillere, askerlere, polislere yönelik eylemler var. Bir taraftan da bu tür haince suikastlar var. Ama bu hiçbir zaman bizim mücadele azmimize ve sivil siyasetteki ısrarımıza bir zafiyet oluşturmayacak” şeklinde konuştu.

suylem-soylu-licede-4

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU LİCE’DE

Öte yandan sabah saatlerinde Diyarbakır’a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, AK Parti Sosyal İşleri Başkan Yardımcısı Oya Oranat, helikopterle Lice’ye geçti. Lice’de öldürülen Orhan Mercan’ın kabrini ziyaret ederek dua eden Soylu ve beraberindekiler buradan Mercan’ın taziyesine katıldı.

19 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Öte yandan, saldırı sonrasında ilçede yapılan operasyonlarda tespit edilen evlere baskın düzenlendi. Terörle Mücadele ve Özel Harekat ekiplerinin katıldığı baskınlarda toplam 19 kişi gözaltına alındı. Bölgede operasyonların devam ettiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir