İstasyon Viyadüğü’nde güçlendirme çalışmaları tamamlandı

İstasyon Viyadüğü’nde güçlendirme çalışmaları tamamlandı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, uzun zaman önce hizmet vermeye başlayan ve yapılan performans analizi sonucu güçlendirilmesine karar verilen İstasyon Viyadüğü’ndeki çalışmalarını tamamladı.  

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir ile Bağlar ilçelerini birbirine bağlayan, uzun zaman önce hizmet vermeye başlayan İstasyon Viyadüğü’nde güçlendirme çalışmalarını tamamladı. Fen İşleri Daire Başkanlığı teknik personellerince yapılan performans analizi sonucu güçlendirme kararı alınan İstasyon Viyadüğü’nde A’dan Z’ye güçlendirme imalatı çalışmaları yürütüldü.

 “İstasyon Viyadüğü Güçlendirme ve Muhtelif Köprülerde Onarım İşi” kapsamında viyadüğün tüm kolonlarına delikler açılarak ø26 ve ø16 donatı epoksi uygulamasıyla bağlandı. Etrafına C/40 yüksek dayanımına sahip beton kullanıldı. Yaklaşık 2 ay içerisinde viyadüğün hasarlı tüm kolonlarına güçlendirme yapıldı. Başlık kirişleri tamir harcıyla onarıldı. Yapılan güçlendirme işlemlerinin ardından tüm yüzeylere sıva yapıldıktan sonra boyandı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İstasyon Viyadüğü güçlendirme çalışmalarında toplamda 60 ton donatı ve 285 m³ beton kullandı. Epoksi ile yatayda ve düşeyde 4000 adet 50 cm derinliğinde donatı filizi ekildi. 500 m² alan tamir harcıyla onarıldı.