Kadın Fotoğrafçılardan 8 Mart İçin Anlamlı Sergi

Diyarbakır Sanayi Mektebi ve DİFAK işbirliğinde her yıl yılda iki dönem düzenlenen uygulamalı fotoğraf eğitimlerini tamamlayan katılımcılar atölye ve sergi çalışmaları ile bir araya geliyor ve fotoğrafçılık alanında becerilerini geliştiriyor.

Son 2 yıllık dönemde eğitim alan kadınlar DTSO Kadın Meclisi, DİFAK ve Diyarbakır Sanayi Mektebi organizasyonu ile kadın temalı fotoğraf sergisi açtı. Diyarbakır Sanayi Mektebi’nde açılan sergi 15 gün süre ile sanatseverlere açık olacak.

Kadın temasının işlendiği fotoğraf sergisinde kadın fotoğrafçılar kadının toplumdaki yerini yansıtan fotoğraf çalışmalarını sergiliyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle düzenlenen sergide kadının karşılaştığı zorluklar, toplumsal alandaki ayrımcılık ve cinsiyetçi yaklaşım fotoğraflar ile sergileniyor.

Fotoğraf sergisi öncesi 15 kadının katılımı ile atölye çalışmaları düzenlendi. Helin Bozarslan yürütücülüğünde toplumsal cinsiyet atölyesi, Hülya Üçpınar’ın yürütücülüğünde toplumsal cinsiyet ve fotoğraf atölyesi ve son olarak Günselli Baki’nin yürütücülüğünde feminist sanat atölyesi gerçekleştirildi. Düzenlenen atölye çalışmaları ile toplumsal cinsiyet, sanat ve toplumsal cinsiyet ilişkisi üzerine düşünmek, sanat tarihinin cinsiyetler üzerinden temsilini sorgulanarak Kadın Fotoğraf Sergisinin oluşması sağlandı.

Diyarbakır Sanayi Mektebi’nde düzenlenen sergiye DTSO Kadın Meclisi Dönem Sözcüsü Nevin İl, DTSO Genel Sekreter Yardımcısı Meryem Özdemir Ok, DİFAK Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Akyıldız Çetin ve çok sayıda davetli katıldı.