Haber Lice

Kaymakam ilk halıların kesimini yaptı

Haber Merkezi

Lice ilçe merkezinde ADEM’in katkılarıyla faaliyet gösteren halıcılık kursu meyvelerini vermeye başladı. İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren halıcılık kursunda biten ilk halıların kesimini kaymakam ve belediye başkanı Cevdet Bakkal yaptı.

İlk imalatların bitiminden hemen sonra kaymakam tarafından kesimi yapılan halılar sergilenerek teşhir edildi.

İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde faaliyet yürütülen halı dokuma atölyesinde, çeşitli yaş gruplarındaki kursiyerler ile üretim yapılıyor. Atölyedeki kursta meslek öğrenen kadınlar, kazandıkları para ile aile bütçelerine de katkı sağlıyor.

İlçede bulunan çeşitli yaş gruplarındaki kadınların, evlerindeki işlerini bitirdikten sonra erken saatte atölyenin yolunu tutuyor. Çalışmalara başlayan kursiyer kadınlar tezgahlarındaki yerlerini alarak, kendilerine verilen kilim veya halıyı özenle dokumaya başlıyor. Dokunan halılar aynı zamanda kursiyerler için gelir kapısı oluyor.

İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde ADEM’in katkılarıyla faaliyete başlayan Halıcılık Kursunda, öğrenciler tarafından imalatı tamamlanan ilk halıları kesen İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı Cevdet Bakkal, “Liceli kadınların talepleri ile gündeme gelen geçmişten bugüne Halı Atölyeleri girişimi, bir çok mahallemizde hayata geçirilmiş, kadınlarımızın emeklerinin karşılığını alması hedefiyle istihdama yönelik bu tür çalışmalara destek vermeye devam edeceğiz” dedi.