Kaymakamı Evlice’den “18 Mart Çanakkale” Mesajı

Lice İlçe kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Muhammed Evlice,18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. Yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Kaymakam Evlice Mesajında : Türk ve dünya tarihinde önemli bir dönüm noktası olan 18 Mart Çanakkale Zaferinin 107.yıl dönümünde cennet vatanımız için canlarını hiç çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin haklı gururunu ve onurunu yaşıyoruz.

18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, vatanını canı pahasına nasıl savunduğunu bütün dünyaya gösterdiği şanlı bir zaferdir. Çanakkale Zaferi, yok olacağı tahmin edilen bir milletin, gerektiğinde Vatanı uğruna severek ölüme koşmasının anıtlaşmış örneğidir. Yine bu zafer, kendisinden güçlü düşman orduları karşısında kazanılmış bir onur savaşıdır. Çanakkale’de kazanılan zaferle ortaya konulan sarsılmaz vatan sevgisi ve millet olma bilinci Kurtuluş Savaşı’nda meşale olmuş, bütün fertleriyle el ele veren milletimiz nihai zafere ulaşmıştır.

Üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız bu cennet vatanı, bağımsızlığımızın, özgürlüğümüzün, vatan sevgimizin, birlik ve bütünlüğümüzün simgeleri olarak gönlümüzde yaşayan aziz şehitlerimize borçluyuz. Onların, vatan ve millet için yaptığı fedakârlığın değeri, hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar yüce ve büyüktür. Şehitlerimizin aziz hatıralarını yüreğimizde taşımak ve yaşatmak, onların emaneti olan değerli ailelerine sahip çıkmak, onların acılarını, üzüntülerini ve sorunlarını paylaşmak bizlerin üzerine düşen milli bir görev, görevin ötesinde büyük bir onur ve vefa borcudur.

Bu duygu ve düşüncelerle, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, Anadolu’nun her köşesinden Çanakkale’ye giderek ‘Çanakkale Geçilmez’ sözünü şanlı tarihimize altın harflerle yazdıran Çanakkale şehitlerimizi ve bu cennet vatan uğruna bir an bile düşünmeden canını feda eden tüm şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. 18 Mart Çanakkale Zaferimizin 107. Yılı kutlu olsun!