Kırsalda yeni yollar asfaltla buluşuyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2021 sezonunda kırsal mahallelere 1200 kilometre sathi kaplama asfalt hedefiyle başlattığı çalışmalarını 6 ilçede tamamladı.

Yol Yapım Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, yol açma, genişletme, stabilize ve yeni asfalt serme çalışmaları kapsamında, Mayıs’ta 1200 km sathi kaplama asfalt hedefiyle başlattığı kırsal mahalle grup ve mahalle yollarında çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

6 ilçede çalışmalar tamamlandı

Büyükşehir Belediyesi, güvenli ve konforlu bir seyahat için kentin en uzak bölgeleri dahil olmak üzere ihtiyaç duyulan her tarafta vatandaşların taleplerini karşılıyor.

Çüngüş, Ergani, Hani, Kulp, Çınar ve Kayapınar ilçelerinin kırsal mahalle grup ve mahalle yollarına 173 km sathi kaplama asfalt sererek çalışmalarını tamamladı.

Yol genişliği 7 metreye çıkarılıyor

Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların seyahat güvenliklerini üst seviyeye çıkarmak için, daha önce 5,5 metre olan grup mahalle yollarının genişliğini 7 metreye çıkarıyor.

Yolların zeminlerinde herhangi bir bozulma yaşanmaması için sathi kaplama asfalt serilecek yollarda alttemel ve temel çalışması yürüten ekipler, ihtiyaç duyulan noktalarda kazı dolgu çalışması da gerçekleştiriyor.

Çalışmalarda ihtiyaç duyulan yollara beton asfalt, mahalle içi ile sathi kaplama asfalt sermeye uygun olmayan bölümlerin zeminine kilitli parke taşı döşeniyor.

11 ilçede çalışmalar devam ediyor

Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarını tamamladığı 6 ilçe dışında, sathi kaplama asfalt serme işlemlerini 11 ilçede yoğunlaştırdı.

Sathi kaplama asfalt serilecek yolların zeminin daha sağlam ve dayanıklı olması için alt temel, stabilize, dolgu, menfez, yol genişletme, sanat yapıları ve büz döşeme çalışması yürüten ekipler, altyapı işlemleri sona eren yerlere asfalt serecek.