Kültür-sanat muhabirlerinin gözünden Diyarbakır

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları, Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde kenti gezen kültür-sanat muhabirleri Diyarbakır’ı değerlendirdi. 

Büyükşehir Belediyesi, Kültür Sanat Muhabirleri Derneği üyesi gazeteci ve yazarlara ev sahipliği yaparak, kentin tarihi ile turist mekânlarını gezdirdi. 

Medya, Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları kapsamında Diyarbakır’a gelen gazetecilerden Ali Soydemir, daha önce de Diyarbakır’a geldiğini, şuan ile değerlendirdiğinde kentin olumlu yönde değişim geçirdiğini söyledi. 

Soydemir, şöyle konuştu:

“Birçok alanda da güzel şeyler yapıldığını gördüm. Medya çalışanlarını, televizyoncu arkadaşlarımızı Diyarbakır’ın bu güzelliklerini görmeye davet ediyorum” 

Geziye Ankara’dan katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanı ve Kültür Sanat Muhabirleri Derneği onursal başkanı Sanem Arıkan, Kültür Sanat Muhabirleri Derneği’nin hazırladığı proje ile 27 gazeteciyle Diyarbakır’da bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu aktardı.

Diyarbakır’ın 33 medeniyete ev sahipliği yapmış, dünyanın en eski yerleşim yerlerden biri olduğunun altını çizen Arıkan, Diyarbakır’ın turizm alanında hak ettiği yerde olması için katkıda bulunmaya çalışacaklarını belirtti. 

Arıkan, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Adım attığımız yerden tarih fışkırıyor. Diyarbakır’da inanılmaz keyifli anlar geçirdik. Tüm vatandaşlarımızı buraya bekliyoruz. Diyarbakır gayet güvenli ve turizm için gayet uygun çok önemli güzelliklere sahip bir yer.” 

Başkent Postası’nda sunuculuk yapan Feyzanur Küçük, Diyarbakır’a ilk kez geldiğini ve kentin huzur veren bir yanının olduğunu söyledi. 

Diyarbakır’ın sosyal ve aktif bir şehir olduğunu kaydeden Küçük, tarih ve kültür alanında Diyarbakır’ın görülmesi gereken birçok mekânının bulunduğunu dile getirdi. 

Medya AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Serap Ülkü Özdemir, duygularını şu şekilde ifade etti:

Turizm denince akla deniz, kum, güneş geliyor. Bu algı yanlış. Diyarbakır’da, misafirperverlik ve gülümseyen yüzlerle karşılaştık. Herkese şunu söylemek istiyorum. Mutlaka Diyarbakır’a gelin, görün, buranın bu güzel tarihi ve o maneviyat dolu havasını yaşayın. Tarihimizin, kültürümüzün ve özümüzün aslına bakarsak başkentlerinden birindeyiz. Muğla’ya döndüğümüzde buradaki güzel hikâye ve anılarımızı okurlarımızla paylaşacağız.” 

Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir, ikincisini düzenledikleri Medya Kültür Sanat Turizm buluşmalarına verdikleri katkılardan dolayı Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. 

Diyarbakır’da karşılaştıkları güzellikleri okuyucularla paylaşacaklarını ifade eden Gökdemir, Diyarbakır’ın turizminin gelişmesi, tarihi ve kültürel değerlerinin görünür kılınması için medya alanında katkı sunmaya çalışacaklarını belirtti. 

Büyükşehir Belediyesi, ev sahipliğinde Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen gazeteciler, 2 gün süren gezi programında Diyarbakır’ın tarihi ve turistik mekânlarının yanı sıra Eğil ile Ergani ilçelerini de ziyaret etti.