Lavanta ekimi gerçekleştirildi

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde lavanta ekimi yapılıyor.

Kaymakam Muhammed Evlice’nin talimatıyla Lice ilçesinin dört bir yanına Lavanta ekimi gerçekleştiriliyor.

Tarım, kozmetik ve gıda alanında etkin verimlilik sağlayacak olan Lavanta Bitkisi Ekimini Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Muhammed Evlice’nin talimatlarıyla yapıldı.

Yapılan demonstrasyon çalışması ile ilgili olarak Lice İlçe Kaymakamı Evlice yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Lavanta bitkisi, 1 m’ye kadar boylanabilen, yarı çalımsı, çok yıllık bir bitkidir. Lavanta bitkisinin ekonomik olarak kullanılan kısmı çiçekleridir. Bitkinin çiçek ve çiçek saplarından elde edilen uçucu yağ, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağdan birisidir. Lavanta uçucu yağı, en fazla kozmetik ve parfüm sanayinde kullanılmaktadır. Bunun yanında güzel kokusu nedeniyle sabun ve diğer endüstri kollarında, ilaç sanayinde ve ağrı kesici, sakinleştirici, uykusuzluk giderici özellikleriyle de aromaterapide kullanılmaktadır.” dedi.

İdrar arttırıcı ve romatizma ağrılarını dindirici etkisi olan Lavanta çiçekleri sedatif etkisinden dolayı çay şeklinde de kullanılmaktadır. Lavanta toprak yönünden seçici olmayan bir bitki olması sebebiyle verimli topraklarda iyi yetişip daha fazla verim vermekte ise de verimi düşük derinliği az topraklarda da yetişebilmektedir.

Hoş kokusu ile ilçede cadde ve sokakların lavanta kokacağının altını çizen Evlice, “Kurağa, sıcağa ve soğuğa dayanıklı, çok yıllık bir bitkidir. İlçemizin de coğrafi konumundan dolayı yetişmesinde zorlanmayacağı ve yetişmesinde sorun olmayacağını düşünüyoruz” ifadelerinde bulundu.