Lice AK Parti’de istifaların ardından karşılıklı suçlamalar

AK Parti Lice teşkilatında yaşanan istifaların ardından mevcut İlçe Başkanı Abdulhalık Tuncay, söz konusu altı kişiden bazılarının istifalarını geri çektiğini, bazılarının da DEVA Partisi’ne geçeceğini iddia etti. İstifa eden İlçe Örgütü Yönetim Kurulu Üyesi Garip Babür, dilekçede ismi geçen altı kişinin istifasını geri çekmediğini belirterek, Genel Merkez’in kararını beklediklerini söyledi.

Ak Parti Lice İlçe Teşkilatı Yönetim ve Yürütme Kurulu’ndan istifa eden altı kişi, İlçe Başkanı Başkanı Abdulhalık Tuncay’ın iddialarını yalanlayarak, istifalarını geri çekmediklerini belirterek, Genel Merkez’in kararını beklediklerini söyledi.

AK Parti Lice İlçe Teşkilatı’nda görev yapan Seçim İşleri Başkanı İbrahim Demir, Yönetim Kurulu Üyesi Garip Babür, Sosyal Politikalar Başkanı Mahfuz Ayık, Yönetim Kurulu Üyesi Yahya Şitilay, Yönetim Kurulu Üyesi Eşref Buğar, Ekonomi Birim ve Engelli Birim Başkanı Kütbi Gözen, 29 Temmuz 2022 tarihinde İl Başkanlığı’na istifa dilekçesi sundu.

Dilekçede, şu ifadeler yer aldı: “AK Parti Lice İlçe Başkanı Abdulhaluk TUNCAY göreve geldiğinden bu yana bir gün seçim çalışması yapmamıştır. Evleri Diyarbakır’dadır. Haftada bir gün gelip resim çekip Lice Belediyesi, hastane, Milli Eğitim Müdürlüğü, DİSKİ Müdürlüğü, kurumlara uğrayıp gidiyor. AK Parti kimliğini çıkar ve menfaat temin etmek için kullanıyor. İlçeye bağlı Oyuklu ve Üçdamlar mahallelerinde ikamet eden parti üyelerimiz bu yüzden başka partilere geçtiler. Üyelerimiz sürekli istifa ediyor. Kimse bunlar yüzünden partiye uğramıyor. Başkanın eşi Hatice hanım bile teşkilattan habersiz kamu kurum müdürleriyle toplantı yapıyor. İlçe teşkilatına bile bağlı değil. Bu durumlar hem teşkilatımız hem de ilçemize zarar verecek boyutlara ulaştı. Bu bağlamda vebal almak istemiyoruz. Bu yüzden teşkilatımızı topladık. Daha fazla spekülasyona fırsat vermemek için istifa ettiğimizi belirtmek istiyoruz. Biz bundan sonraki dönemlerde de partimizin bize vereceği her türlü görevi en iyi şekilde yerine getirme gayretinde bulunacağız.”

İLÇE BAŞKANI: DEVA PARTİSİ’NE GEÇECEKLER

İl Başkanlığı tarafından AK Parti Genel Merkezi’ne iletilen dilekçe sonrası verilecek karara çevrilmişken, mevcut İlçe Başkanı Abdulhalık Tuncay, söz konusu altı kişiden bazılarının istifalarını geri çektiğini, bazılarının da DEVA Partisi’ne geçeceğini iddia etti.

Tuncay, “Bu arkadaşların söylediği şeyler asılsız iddialar ve ceviz kabuğunu doldurmayacak sebepler. Benim ne bir yolsuzluk, ne bir kayırma ne de farklı bir durumum var. Görevimin başındayım. İstifa eden arkadaşların bazıları zaten istifalarını geri çekti, kalanlar da DEVA Partisi’ne geçmek için böyle şeyler yapıyorlar.” İfadelerini kullandı.

“GENEL MERKEZ’İN KARARINI BEKLİYORUZ”

İstifa eden AK Parti Lice İlçe Örgütü Yönetim Kurulu Üyesi Garip Babür, dilekçede ismi geçen altı kişinin istifasını geri çekmediğini belirterek, “İlçe Başkanı’nın verdiği bilgiler yalan. İstifamızın arkasındayız. Biz Yönetim Kurulu ve Yürütme Kurulu’ndaki görevlerimizden istifa ettik. AK Parti’deyiz ve Genel Merkezi’mizin vereceği kararı beklemekteyiz. Mevcut başkanın aracıları devreye koyarak bazı arkadaşlarımızı ikna etme çabası oldu ama biz dilekçede yer alan sözlerimizin arkasındayız. İlçe teşkilatımızda yaşanan sorunları İl Örgütümüze de daha önce aktarmıştık. Mevcut başkan, partimizin misyonunu Lice’de taşıyamıyor” dedi.