MANDA GÖLETLERİ’NİN ISLAHI YAPILDI

Diyarbakır Yenişehir Belediyesi, bölgede manda üreticilerinin yaşadığı su sorununun çözümü için  Yenişehir ilçesi Alpu Mahallesi ile Sancar Mahallesi’nde 4 adet manda serinleme ve yaşam göletlerinin ıslahını tamamladı.

Yenişehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından Alpu Mahallesi ile Sancar Mahallesi’nde ıslahı tamamlanan 4 adet manda serinleme ve yaşam göletleri  manda üreticilerinin yaşadığı su sorununu ortadan kaldırdı.

Ülkemizde son 20 yılda çeşitli nedenlerle sulak alanlarının azalması ile özellikle manda besiciliğinin büyük oranda etkilendiğini belirten Yenişehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Özgür Polat, ’’İlçemizdeki manda yetiştiricilerimiz sulak alanlarının ve ekonomik getirisinin azalması nedeniyle mandalarını yetiştiriciliği yapamaz hale gelmişlerdi. Manda yetiştiriciliğini teşvik etmek ve bölgemizde kuraklığın etkisinin artması nedeniyle manda üreticilerinin yaşadığı su sorununa çözmek amacıyla Kırsal Hizmetler Müdürlüğü olarak Alpu ve Sancar mahallerimizde 4 adet manda serinleme ve yaşam göletlerinin ıslah çalışmalarını gerçekleştirdik. Öncelikle tıkanan kanalları açarak göletlere gelen su miktarını artırdık. Böylece göletlerimize düzenli olarak su takviyesi yapılmaktadır artık. Etinden sucuk ve pastırma yapılan, besin değeri yüksek olan yoğurdu ve kaymağından yararlanılan mandalarımızın üretiminin artırılabilmesi amacıyla bölgemizdeki manda üreticilerimizi Yenişehir Kaymakamımız ve Yenişehir Belediye Başkanımız Sayın Murat Beşikci’nin de talimatlarıyla desteklemeye devam edeceğiz’’ ifadelerinde bulundu.