Haber Lice

Nefes kesen tatbikat

Lice Belediye personelinin her zaman, her duruma hazır olması amacıyla Acil Durum (Yangın, Deprem) Tatbikatı ve İlkyardım Müdahalesi bilgilendirme eğitimi gerçekleştirildi.

Yaşanabilecek muhtemel yangın ve afet durumlarında hızlı organize olabilme ve etkili müdahale uygulamaları yapıldı.

Yapılan deprem ve yangın tatbikatı gerçeğini aratmadı. Tatbikata Lice Belediyesi  İtfaiye Müdürlüğü,Lice Devlet Hastanesi 112 Sağlık Ekipleri ve Afet ve Acil Durum Yönetim  Personelleri katıldı.

Verilen işaretle başlayan tatbikatta personeller  binayı tahliye etti. Binayı tahliye eden ekipler daha sonra bahçedeki acil toplanma noktasında güvenli bir alanda toplanarak gelecek talimatları beklediler. Senaryo gereği depremde ve yangına maruz kalanlar  ekipler tarafından kurtarılarak, sedyelerle sağlık ekiplerine teslim edildi.

Tatbikat sonrası  kısa bir konuşma yapan Lice İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili  Cevdet Bakkal;  Türkiye’nin ve Lice’nin  gerçeği depremlerdir. Diğer afetlere de  Lice olarak her an hazır olmalıyız. Hepimizin en çok korktuğu doğal afet depremdir. Fakat deprem tek başına hiç bir canlıyı öldürmüyor. Deprem insan öldürmüyor, çürük binalar öldürüyor. İnsanlar veya diğer canlılar depremin sebep olduğu sarsıntılar yüzünden çürük ve usulüne uygun olmayan, mühendisliğine uygun yapılmayan binaların, yapıların altında kaldıkları için ölüyorlar. Sel ve yangın ile deprem arasında fark vardır. Sel alır götürür, yangın yakar, fakat deprem öyle değildir. Yani bunlar tek başına götürüyor ama deprem öyle değil” dedi.

Tatbikat nefes kesen görüntüler ve yaralıların 112 aracılığıyla hastaneye nakliyle son buldu.