PEYGAMBERLER VE KRALLAR DİYARI EĞİL REKORLARLA SÜPER AMATÖR LİGİ’NE YÜKSELDİ

Peygamber türbeleri ve kral mezarlıklarıyla bilinen, tarihi ve doğal güzellikleriyle turizmin yükselen değeri olan Diyarbakır’ın Eğil ilçesi futbolda yükselişini sürdürüyor.

Üç yıl önce kurulan Eğil Gençlikspor üç yılda üç lig birden çıkarak Diyarbakır Süper Amatör Futbol Ligi’ne yükseldi. Kulüp Başkanı Ekrem Karakoç,”Yeni hedefimiz iyi bir yapılanmayla Bölgesel Amatör Futbol Ligi’ne yükselmektir.” dedi.

ÜÇ YILDA EN DİPTEN SÜPER AMATÖRE KADAR GELDİ

İnanç turizmi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Diyarbakır’ın Eğil İlçesi sporda da sesini duyurmaya devam ediyor. Üç yıl önce kurulan Eğil Gençlikspor, sırasıyla üç yıl üst üste üç şampiyonluk yaşayıp ,üç yıl yükselerek Diyarbakır Süper Amatör Ligi’ne adını yazdırdı.

Bu sezon Diyarbakır 1.Amatör Futbol Ligi’nde 20 maç oynayan Eğil Gençlikspor, 18 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 yenilgi alırken, 71 gol atıp kalesinde sadece 8 gol görerek Play-Off maçlarının tamamlanmasına bir hafta kala şampiyonluğunu ilan etti.

Üç yıl önce kurulan bir kulübün kısa zamanda bu kadar başarı elde etmesinin anlamlı olduğunu belirten Başkan Ekrem Karakoç, yeni bir yapılanmaya giderek oluşturacakları güçlü bir yönetim ve alt yapı ile beraber yeni hedefler peşinde koşacaklarını söyledi.

“ABDÜLKADİR AKSU’NUN KAZANDIRDIĞI TESİS İLÇENİN ÖNÜNÜAÇTI”

Karakoç,”Öncelikle Eğil ilçemize çok güzel ve bugün bir çok profesyonel kulüpte olmayan spor tesisini kazandıran kıymetli büyüğümüz ve Diyarbakır’ın yaşayan değeri Abdülkadir Aksu’ya teşekkür ediyorum. Kulübümüzün kurucuları Murat Aksu ve Zeynel Yüce’nin çok ciddi emekleri var. Bu emeklerle bugünlere geldik. Ben de Eğil’liyim, bu hizmet kervanına sonradan da olsa dahil olmaktan dolayı mutluyum. Yeni kurulan bir kulübün üç yılda bunları başarması başlı başına bir başarı hikayesi. Emeği geçen ,Eğil’in evladı olan Zafer Gördük hocamızı ve futbolcu kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Bu hikayenin devamı gelecek inşallah.Her yıl üstüne koyarak gitmek istiyoruz. Peygamberler ve krallar diyarı olmasıyla bilinen ilçemizi sporda da doğru bir planlamayla, tüm Eğil’li hemşehrilerimizin desteğiyle layık olduğu yere getirmek istiyoruz.” dedi.