Haber Lice

SAĞLIK HAFTASI SEMİNERLERİ

saglik3

Nihat İÇLİ

Sağlık Haftası nedeni ile Lice Belediyesi ve Aile Destek Merkezi Proje Koordinasyon Birimi tarafından öğrencilere “Kişisel Bakım ve Obezite” konulu seminer verildi. Lice Belediye uzmanları tarafından okullarda ve Aile Destek Merkezi (ADEM) Konferans salonunda verilen seminerlerde çocuklara Kişisel Bakım ve Obezite hakkında bilgiler aktarıldı.

Hastalıklardan korunmanın ilk ve en önemli yolunun kişisel olduğunu belirten uzmanlar, amaçlarının okul çağındaki çocuklara bireysel temizlik ve hijyen konusunda alışkanlık kazandırmak olduğunu belirttiler. Özellikle tuvaletten sonra el yıkamanın önemini vurgulayan uzmanlar, beden temizliğinin sağlığın ilk şartı olduğunu ve her insanın haftada en az 2 kez banyo yapması gerektiğini ifade ettiler.

Seminerlerin bir diğer ana başlığı olan Obezite konusunda da öğrencilere bilgi veren uzmanlar, obezitenin tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu ve şişmanlığın küresel bir halk sağlığı problemi haline geldiğini belirttiler.

Konu ile ilgili görüşleri bildiren uzmanlar; “Diyet dediğimiz şey, kişiye özeldir ve kan şekeri ölçüldükten sonra kişiye özel uygulanmalıdır. Öğrencilerimizi ve tüm vatandaşlarımızı obeziteye karşı hep beraber mücadele etmeye, daha sağlıklı ve düşük kalorili yiyecekler tüketmeye, obeziteye karşı günde en az 30 dakika yürümeye davet ediyoruz” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir